W USA można sprzedawać mięso z hodowli tkankowych. Dwie firmy uzyskało odpowiednie zgody
Dwie kalifornijskie firmy, Upside Foods oraz Eat Just, dostały od Departamentu Rolnictwa zgodę na sprzedaż kurzego mięsa pochodzącego z hodowli tkankowych. Tym samym mogą rozpocząć komercyjną produkcję i sprzedaż takiego mięsa na terenie USA. To niezwykle istotne wydarzenie dla całego przemysłu zainteresowanego produkcją mięsa z tkanek, gdyż Stany Zjednoczone to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, rynek na świecie. Pierwszym krajem, który dopuścił sprzedaż takiego mięsa był Singapur. W 2020 roku odpowiednie zezwolenie otrzymała tam firma Good Meat, która jest wydziałem Eat Just.
O dopuszczeniu produktu żywnościowego na rynek USA decydują dwie agendy rządowe – Administracja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Departament Rolnictwa (DoA). FDA odpowiada za zbadanie bezpieczeństwa samego produktu, rolą DoA jest sprawdzenie całego ciągu produkcyjnego pod kątem bezpieczeństwa i spełniania odpowiednich wymagań. Zgody od FDA obie firmy otrzymały w ciągu ostatnich miesięcy.
Upside Foods i Eat Just – oraz inne podobne im firmy – produkują swoje mięso używając komórek zwierzęcych, które namnażają w bioreaktorach. Teraz takie mięso można będzie sprzedawać w USA jako „kurczaka z hodowli komórkowych”.
Oba wspomniane przedsiębiorstwa planują najpierw sprzedaż swojego mięsa do restauracji. Na sprzedaż detaliczną klientom indywidualnym przyjdzie pora w następnej kolejności. Na razie wiadomo, że mięso Eat Just w pierwszej kolejności trafi do nieujawnionej jeszcze restauracji w Waszyngtonie, natomiast kurczaka z Upside Foods można będzie spróbować już pod koniec lata w lokalu Bar Crenn w San Francisco.
Uzyskane przez nas zezwolenie zupełnie zmieni sposób, w jaki mięso trafia na nasze stoły. To wielki krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości, takiej, która szanuje wybór i życie. Nie możemy się doczekać, aż konsumenci skosztują przyszłości, mówi doktor Uma Valeti, dyrektor Upside Foods.
Komentarze (6)
Krzychoo, 23 czerwca 2023, 21:42
Wziąwszy pod uwagę amerykańskie standardy, to bym się tak nie podniecał. Jak dostana pozwolenie w Europie to będzie coś.
Mariusz Błoński, 23 czerwca 2023, 22:43
Tutaj masz przygotowany przez The Economist raport Global Food Security Index z 2022 roku. Zjedź sobie na tabelkę z wymienionymi krajami i kliknij, by uporządkował je pod względem jakości i bezpieczeństwa. USA zajmują 3. pozycję na 113 krajów. Wyprzedza ich tylko Kanada i Dania. Polska jest na pozycji 15.
Krzychoo, 23 czerwca 2023, 23:16
Dzięki za sprostowanie.
Mariusz Błoński, 24 czerwca 2023, 10:41
Też z jakichś powodów sądziłem, że jest tam źle. Dopiero po Twoim komentarzu postanowiłem sprawdzić, czy jest jakaś różnica między USA a UE pod tym względem i trafiłem na ten ranking
darekp, 28 czerwca 2023, 11:21
Taka jest opinia na bardzo wielu blogach osób, które przeprowadziły się z jednego kontynentu na drugi (Europa -> USA lub na odwrót). Przykładowo (Amerykanka, dieteyczka, cokolwiek by to nie znaczyło, mieszkająca od kilku lat w Krakowie): https://www.youtube.com/watch?v=j93on2OOyBA
Tak że trochę tajemnicza sprawa, pewnie trzeba by doczytać, jak autorzy rankingu rozumieją tę "Quality and Safety"
Mariusz Błoński, 28 czerwca 2023, 13:14
Quality and safety: Measures the variety and nutritional quality of average diets, as well as the safety of food.