U wielu osób z migrenami występują niedobory witamin

| Medycyna
miss_rogue (tara hunt), CC

Wysoki odsetek dzieci, nastolatków i młodych dorosłych z migrenami wydaje się cierpieć na łagodne niedobory witaminy D, B2 i ubichinonu (koenzymu Q).

Potrzeba dalszych badań, by wyjaśnić, czy suplementacja witaminami jest skuteczna u wszystkich pacjentów z migrenami, czy skorzystają na niej raczej chorzy z lekkimi niedoborami - podkreśla dr Suzanne Hagler z Cincinnati Children's Hospital Medical Center.

Zespół Hagler analizował dane pacjentów szpitalnego Centrum Bólu Głowy. Rutynowo wykonuje im się badania krwi pod kątem poziomu witaminy D, B2, koenzymu Q oraz kwasu foliowego (wszystkie do pewnego stopnia powiązano z migrenami, czasem w ramach sprzecznych badań). Wielu pacjentom przepisano leki przeciwmigrenowe. Jeśli stwierdzono niedobory witamin, zastosowano także suplementy. Ponieważ mało komu podawano same witaminy, nie dało się określić ich skuteczności w zakresie zapobiegania migrenom.

Amerykanie zauważyli, że dziewczynki i młode kobiety częściej miały na początku niedobory ubichinonu. Z kolei chłopcy i młodzi mężczyźni częściej cierpieli na niedobory witaminy D. Nie ma jasności co do niedoborów kwasu foliowego. Pacjenci z przewlekłymi migrenami z większym prawdopodobieństwem wykazywali niedobory ubichinonu i witaminy B2 niż osoby z migrenami epizodycznymi.

migrena niedobór witamina D kwas foliowy witamina B2 koenzym Q Suzanne Hagler