Ludzkie jelita zamieszkuje gigantyczna liczba gatunków wirusów. Połowa nie była znana nauce
Wirusy to najbardziej rozpowszechnione jednostki biologiczne na Ziemi. Z badań Wellcome Sanger Institute i European Bioinformatics Institute dowiadujemy się, że w jelitach ludzi żyje aż 140 000 gatunków wirusów. Ponad połowa z nich była dotychczas nieznana nauce.
Badania przeprowadzono na 28 000 próbek mikrobiomu pobranych od ludzi w różnych częściach świata. Liczba i różnorodność wirusów zaskoczyły naukowców. Dokładniejsze scharakteryzowanie wirusów pozwoliło na stworzenie Gut Phage Database (GPD), która zostanie udostępniona i będzie ważnym narzędziem dla specjalistów badających zarówno mikrobiom jelit, jak i jego wpływ na ludzkie zdrowie.
Nie od dzisiaj wiadomo, że pod wpływem mikrobiomu matka może odrzucić nowo narodzone dziecko, może rozwinąć się rak piersi, że mikrobiom wpływa na pracę układu odpornościowego, a jego zmiany prowadzą do zaburzeń snu i podwyższonego ciśnienia.
Autorzy najnowszych badań zauważają, że większość zidentyfikowanych przez nich gatunków wirusów zamieszkujących ludzki przewód pokarmowy, to wirusy, których materiałem genetycznym jest DNA, zatem materiał inny niż ten u większości znanych przeciętnemu człowiekowi patogenów jak SARS-CoV-2 czy Zika, które są wirusami RNA. Po drugie, badane próbki pochodziły od osób zdrowych, u których nie występowała żadna wspólna choroba. To fascynujące przekonać się, jak wiele nieznanych gatunków wirusów żyje w naszych jelitach oraz spróbować odnaleźć związki pomiędzy nimi jak i pomiędzy nimi, a ludzkim zdrowiem, mówi doktor Alexandre Almeida.
Naukowcy odkryli przy okazji drugi najbardziej rozpowszechniony klad wirusów. Klady są to grupy organizmów mające wspólnego przodka. Nowo odkryty klad został nazwany Gubaphage. Liczebnością ustępuje on tylko kladowi crAssphage, odkrytemu w 2014 roku.
Oba te klady wirusów wydają się infekować te same typy bakterii zamieszkujących nasze jelita. Jednak bez dalszych badań trudno określić, jaką rolę w mikrobiomie odkrywają Gubphage.
Stworzona dzięki nowym badaniom baza GPD zaweira informacje o 142 809 genomach wirusów.
Komentarze (19)
czernm20, 26 lutego 2021, 18:54
Duża częśc z tych wirusów to prawdopodobnie bakterofagi, wirusy żerujące na bakteriach. Dlatego nie wchodzą one w bezpośredni kontakt z organizmem. Pomijając to, że mogą wybić pożyteczną flore bakteryjną to są niegroźne.
peceed, 26 lutego 2021, 19:43
Żadną. To śmieszna antropomorfizacja.
ex nihilo, 27 lutego 2021, 05:27
No nie do końca, bo można, chyba nawet trzeba, całość (razem z właścicielem flaka) traktować jako organizm zbiorowy.
peceed, 27 lutego 2021, 12:32
Jasne, podobnie jak węża boa ze świeżo połkniętą antylopą w środku
cyjanobakteria, 27 lutego 2021, 20:25
Dlatego trochę bawią mnie hipotezy o wyciekach z laboratoriów w kontekście SARS-COV-2. Co prawda prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niezerowe, ale każdy organizm to laboratorium w klapkach, nie wspominając o interakcjach (spillover infection). Jak wynika z artykułu nie znamy nawet wirusów, który żyją w ludzkim organizmie.
ex nihilo, 28 lutego 2021, 07:02
Tyle że boa antylopę bez szkody dla siebie zamienić może na królika, albo i peceeda A flakowych bakterii & co. nie.
Zabierz krowie jej mikrobiom, a wykituje z głodu szybko i skutecznie.
Jajcenty, 28 lutego 2021, 07:50
Nie śledzę rzeczy zbyt dokładnie, ale jestem prawie pewien, że istotność mikrobiomu została odkryta całkiem niedawno, 20 lat temu, i od tej pory jej ważność tylko rośnie i rośnie. O ile udział w trawieniu nie powinien budzić zdziwienia, o tyle związki z mózgiem i psychiką są już bardzo zastanawiające.
peceed, 28 lutego 2021, 12:09
Ależ do zdania "jakie jest znaczenie" w ogóle bym się nie przyczepił, za to "jaka jest rola" jest echem kreacjonistycznego pojmowania świata, w którym stwórca każdemu stworzeniu nadał rolę do odegrania.
W mikrobiomie każdy organizm myśli o sobie, zdrowie krówki to efekt uboczny. Co ciekawe - pleśnie są w stanie celowo zabić nosiciela gdy oczekiwany czas jego życia będzie niski, wyłącznie po to aby zwyciężyć w wyścigu po truchło.
Jajcenty, 28 lutego 2021, 13:38
No to dopiero jest antropomorfizacja. Jeśli już, to sygnał (chemiczny) słabości nosiciela wyzwala kaskady (chemiczne) w pleśniach. Żadnego celu, myśli, intencji, zamiaru, wyścigu - zero, nic, ani razu BTW, czytałem że podobnie jest z sepsą, tam też bakterie zbierają się na kwartalną ocenę stanu zdrowia nosiciela i jak coś blado wygląda to rzucają się mu do gardła, oczywiście, żeby zdążyć przed pleśniami
ex nihilo, 1 marca 2021, 04:56
Niekoniecznie - ewolucja też jest kreatorem (nieosobowym).
Wspólna ewolucja, zdrowie krówki jest opłacalne dla mikrobiomu (i odwrotnie).
peceed, 2 marca 2021, 23:25
Zwłaszcza jak organizm krówki przystawia pistolet do głowy: witaminy albo biegunka.
czernm20, 22 marca 2021, 12:56
Nie jesteś ich świadomy, ale pomijając bakteriofagi (jeżeli nie wiesz co to, użyj googla) to organizm prawdopodobnie potrafiłby je zidentyfikować poprzez limfocyty pamięci. I jak widzisz te "gatunki" wirusów mutują bardzo szybko, bo to dosyć proste. Człowiek wchodzi w gotowość płciową do 20 roku życia i później musi jeszcze dziecko wychować. Wirus mutuje natychmiast, bo mnoży się bez przerwy i to jest jego jedyna funkcja życiowa. Ile tobie czasu to zajmie, to wirus już zdąży 1 000 000 pokolenie zaliczyć.
A cyjanobakterie to zawsze moczą się w bagnie, więc nick masz akurat do tego forum.
Pierwotne bajorko, a ewolucji w poglądach brak.
cyjanobakteria, 22 marca 2021, 14:32
Ty już wiesz, bo minęły cztery tygodnie i miałeś czas doczytać.
Musiałem ci strasznie zaleźć za skórę Mati na tym forum. Ciekawe dlaczego?
Czytanie forum nie jest obowiązkowe. Jak nie masz, co czytać, to możesz odkupić książki na Allegro.
czernm20, 22 marca 2021, 14:36
Denerwujesz mnie. Sam nie wiem dlaczego, może przez chęć dominacji, która nie oferuje niczego w zamian? Jeżeli chcesz się na wszystkim znać to chociaż bądź rzetelny w tym co robisz.
cyjanobakteria, 23 marca 2021, 01:50
Wszystko wskazuje na nieporozumienia na tle religijnym.
czernm20, 23 marca 2021, 02:36
Religia Ci zabrania myśleć?
cyjanobakteria, 23 marca 2021, 12:42
Mi nie zabrania, bo nie daję wiary bajaniom, ale wiarę w dogmaty mimo braku dowodów lub pomimo dowodów im przeczącym można opisać w ten sposób. Jeżeli nie o religię ci chodzi, w takim razie musi chodzić o niezrozumienie moich postów. W przytoczonym fragmencie, który nie przypadł ci do gustu, chodziło mi o to, że nie znamy wirusów w ciele ludzkim, tym bardziej nie znamy wirusów zwierzęcych i występujących w środowisku, a ponad 2/3 wirusów nękających ludzkość są wirusami odzwierzęcymi.
czernm20, 23 marca 2021, 13:44
Nie rozumiem po co ten nie merytoryczny spór. Ad personam.
*odwrócony ad personam
cyjanobakteria, 23 marca 2021, 14:34
Cieszy mnie, że w końcu doszliśmy do podobnych wniosków. Bez odbioru.