Pierwszy europejski przypadek dziecka z małogłowiem wywołanym wirusem Zika

| Medycyna
CDC

W poniedziałek (25 lipca) w Hiszpanii urodziło się pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią (małogłowiem) wywołaną wirusem Zika (ZIKV).

Małogłowie u płodu ujawniono w maju. Rodzice zdecydowali jednak o nieprzerywaniu ciąży.

Dziecko przyszło na świat w 40. tygodniu ciąży w wyniku cesarskiego cięcia. Felix Castillo, szef neonatologii w barcelońskim szpitalu Vall d'Hebron, podkreśla, że jego parametry życiowe są prawidłowe i stabilne. Jednocześnie ordynator potwierdził, że obwód główki plasuje się poniżej normy i mamy do czynienia z mikrocefalią. Stan noworodka jest ciągle monitorowany.

Wg Ministerstwa Zdrowia, dotąd w Hiszpanii odnotowano 190 przypadków zakażenia ZIKV (do 189 doszło za granicą, 1 przypadek to zakażenie drogą płciową). Kobieta, która urodziła dziecko z małogłowiem, zaraziła się podczas podróży do Ameryki Łacińskiej, nie ujawniono jednak dokąd konkretnie.

Jon Guiz, hiszpański sekretarz ds. zdrowia publicznego, zaznacza, że nie wszystkie zakażone ZIKV matki rodzą dzieci z małogłowiem lub innymi wadami wrodzonymi. Pięć innych ciężarnych z ZIKV urodziło bowiem w ostatnich miesiącach zdrowe dzieci.

mikrocefalia małogłowie wirus Zika ZIKV zakażenie Hiszpania noworodek Europa