Wiele węgla do odkrycia

| Nauki przyrodnicze
NASA/JPL-Caltech

Za pomocą metod statystycznych obliczono, że na Ziemi występuje co najmniej 145 nieodkrytych jeszcze minerałów zawierających węgiel. Twórcy Carbon Mineral Challenge zachęcają amatorów i profesjonalistów do zapisania swojego nazwiska w historii. Wszystko, co trzeba zrobić, to znaleźć nieopisany jeszcze minerał.

Węgiel to jeden z najbardziej wszechstronnych pierwiastków, który wchodzi w związki z niemal wszystkimi pierwiastkami tablicy okresowej. Węgiel to podstawa życia, występuje w rudach metali, w metalach ziem rzadkich, używamy go w olbrzymiej liczbie zastosowań.

Deep Carbon Observatory (DCO) to międzynarodowa wspólnota naukowa, która odkrywa tajemnice naszej planety badając życie, energię oraz chemię węgla. Głównym celem organizacji jest zidentyfikowanie wszystkich form węgla. To właśnie temu celowi ma służyć Carbon Mineral Challenge.

Naukowcy skupieni w DCO mówią, że Ziemia to jedyna znana nam planeta, na której istnieje życie. Organizmy żywe przez miliardy lat wchodziły w interakcje ze skałami, tworząc w nich unikatowe ślady. Takie ślady powinny występować również na innych planetach z organizmami żywymi. "Bez życia na Ziemi istniałoby mniej niż 1/3 obecnie występujących tutaj minerałów" - mówi Robert Hanzen z Carnegie Institution, dyrektor DCO. Zbadanie ziemskich minerałów pozwoli nam w przyszłości znaleźć sygnatury życia w skałach planet pozasłonecznych.

Obecnie znamy ponad 5000 ziemskich minerałów, z czego 406 zawiera węgiel. Od pięciu lat każdego roku odkrywa się średnio 4 nowe minerały zawierające węgiel. Jednak naukowcy z DCO uważają, że wciąż nie odkryliśmy co najmniej 145 takich minerałów. Dla uczonych Ziemia jest jak książka. Niektóre słowa występują w niej bez przerwy, ciągle się na nie natykamy. Są jednak takie wyrazy, które mogą pojawić się raz czy dwa w całej książce. I to są właśnie te rzadkie ziemskie minerały. Nie znaleźliśmy ich jeszcze, gdyż jest ich niewiele i występują w nielicznych miejscach, uważa Hazen. Uczeni uważają, że większość nieodkrytych jeszcze minerałów węglowych występuje w formie hydratów, co dodatkowo utrudnia ich znalezienie. Znaczna część z nich może występować w odległych regionach planety, mogą być bezbarwne, słabo skrystalizowane i łatwo rozpuszczalne w wodzie. Niewykluczone, że takie minerały można znaleźć w Poundrette Quarry w Kanadzie, na górze Kukiswumczor w Rosji czy w kopalni Clara w Niemczech. Znajdowano już tam rzadkie minerały zawierające węgiel.

Carbon Mineral Challenge kończy się we wrześniu 2019 roku. Wszyscy, którzy sądzą, że odkryli nowy minerał zawierający węgiel powinni zapoznać się z zasadami konkursu opublikowanymi na stronie mineralchallenge.net.

minerał węgiel Carbon Mineral Challenge