Gorąco jak w mitochondriach
Temperatury w mitochondriach mogą sięgać nawet 50°C.
Na łamach pisma bioRxiv międzynarodowy zespół Dominique Chretien wyjaśnił, że do wykrycia temperatury organelli wykorzystano wrażliwy na temperaturę barwnik Mito-Thermo-Yellow. Francuzi, Koreańczycy i Niemcy badali temperaturę mitochondriów z pierwotnych fibroblastów, HEK-293 (linii komórkowej wyprowadzonej z embrionalnych ludzkich komórek nerek) i komórek raka płuc. Ku ich zaskoczeniu, była o wiele wyższa, niż się spodziewali.
W stałej temperaturze zewnętrznej 38°C przy w pełni funkcjonalnym łańcuchu oddechowym mitochondria HEK-293 i fibroblastów były o ponad 10°C cieplejsze (utlenianiu substratów organicznych towarzyszy uwalnianie energii; jej część jest magazynowana w postaci wysokoenergetycznego ATP, a reszta zostaje rozproszona w postaci ciepła). Różnica zanikała m.in. po zastosowaniu inhibitorów oddechowych.
Co ważne, aktywność rozmaitych enzymów łańcucha oddechowego była maksymalna w temperaturze równej lub nieco wyższej od 50°C.
Badania zainspirowało odkrycie Japończyków, którzy zastosowali fluorescencyjną sondę do określenia temperatur mitochondriów komórek nowotworowych. Okazało się, że były one o 6-9°C wyższe od normalnej temperatury ciała.
Komentarze (0)