Modrowronki gromadzą się wokół ciał

| Nauki przyrodnicze
jessicafm

Modrowronka kalifornijska w interesujący sposób reaguje na śmierć osobnika ze swojego gatunku. Jak stwierdzili badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, gdy modrowronka zauważy martwego ptaka, ląduje przy nim i zaczyna głośno nawoływać. Na ten dźwięk zlatują się inne modrowronki i zbierają się wokół ciała, tworząc hałaśliwe zgromadzenie. Uczeni zauważyli również, że po odbyciu zgromadzenia ptaki przestają żerować. Niektóre nie jedzą nawet przez 48 godzin.

Naukowcy sprawdzali reakcję modrowronek na martwego osobnika ich gatunku, wypchaną sowę, kawałek drewna oraz wypchanego osobnika ich gatunku. W przypadku zauważenia wypchanej sowy, ptaki ostrzegały się przed niebezpieczeństwem. Gdy natomiast spotkały wypchanego osobnika własnego gatunku również się zbierały wokół niego i próbowały go przepędzić, jak to zwykle czynią, gdy zostanie naruszone ich terytorium. Wypchane ptaki były ustawiane pionowo, najwyraźniej zatem modrowronki nie odróżniały ich od żywych.

Naukowcy nie sądzą, by gromadzenie się wokół martwego ptaka miało coś wspólnego z żałobą. Ich zdaniem modrowronki  zbierają się i ostrzegają przed nieznanym niebezpieczeństwem, które spowodowało śmierć ich towarzysza. Przez jakiś czas utrzymują zwiększoną czujność, dlatego nie jedzą.

modrowronka kalifornijska nawoływanie zgromadzenie