Rozkładane kosmiczne mieszkanie

| Astronomia/fizyka
Bigelow Aerospace

NASA podpisała z firmą Bigelow umowę na wykonanie rozkładanych pomieszczeń mieszkalnych na potrzeby Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Glen Miller, inżynier z NASA, mówi, że jeśli moduły udowodnią swoją przydatność przez dwa lata pobytu na stacji, to mogą w przyszłości posłużyć do budowy stacji na Księżycu czy Marsie.

Moduły o średnicy 4 metrów będą na czas transportu umieszczane w 2-metrowych tubach. W przestrzeni kosmicznej zostaną rozłożone, zapewniając astronautom 3-krotnie więcej przestrzeni mieszkalnej niż obecnie stosowane rozwiązania. Są przy tym łatwiejsze i tańsze w budowie. Koszt wysłania ich w przestrzeń kosmiczną jest niższy niż dotychczasowych modułów.

Gdy już Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) trafi w przestrzeń kosmiczną, będzie tam testowany pod kątem odporności na temperaturę, promieniowanie czy uderzenia krążących w niej szczątków. Bigelow ma nadzieję, że uzyskanie certyfikatów NASA pozwoli firmie znaleźć klientów na moduły wielokrotnie większe niż BEAM.

Bigelow Aerospace

Firma uważa, że jej pierwszymi klientami będą takie kraje jak Brazylia, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które nie są w stanie samodzielnie wysłać astronautów w przestrzeń kosmiczną. Będą mogły kupić takie moduły i wynająć prywatne firmy do wysłania ich wraz z ludźmi poza Ziemię. Perspektywa taka jest tym bardziej kusząca, że moduły mogą funkcjonować jako samodzielna stacja kosmiczna.

Miller zauważa, że największym wyzwaniem będzie przetransportowanie złożonego modułu w temperaturach znacznie poniżej zera i jednoczesne uniknięcie jakichkolwiek uszkodzeń. Inżynier ma nadzieję, że technologie podobne do tej opracowanej przez Bigelow umożliwią astronautom na przebywanie na orbicie przez ponad rok.

BEAM ma trafić w przestrzeń kosmiczną w 2015 roku. Jeśli moduł nie zda egzaminu, Bigelow będzie musiała zwrócić NASA część otrzymanych pieniędzy.

moduł mieszkalny Bigelow Aerospace NASA Międzynarodowa Stacja Kosmiczna