W Bath znaleziono 30 000 rzymskich monet

| Humanistyka
Joe Shlabotnik, CC

W brytyjskim Bath, podczas budowy nowego hotelu na ulicy Beau Street znaleziono jedną z największych kolekcji rzymskich monet. Skarb składa się z ponad 30 000 srebrnych monet. Odkryto go w odległości około 150 metrów od byłych rzymskich łaźni.

Monety pochodzą z 270 roku naszej ery, z okresu, gdy Cesarstwo przeżywało wyjątkowo trudne chwile. Podczas kryzysu w III wieku Rzym miał 25 cesarzy w ciągu zaledwie 50 lat. Był to czas wielkich niepokojów, szczególnie na kontynencie. Imperium niemal upadło - powiedział Stephen Clews, menedżer Roman Baths. Kryzys rozpoczął się wraz z zamordowaniem w 235 roku cesarza Aleksandra Sewera przez jego własne oddziały. Był on wynikiem splotu całej gamy niekorzystnych okoliczności: inwazji z zewnątrz, wojny domowej, zarazy i kryzysu ekonomicznego. Imperium rozpadło się wówczas na trzy części. Dopiero dojście do władzy Dioklecjana (rok 284) zakończyło kryzys. Mimo, że Brytania była wówczas stosunkowo spokojna, to niewykluczone, że właściciel monet postanowił zabezpieczyć się na ciężkie czasy i zakopał monety.

Pieniądze były zbite w jeden wielki blok, co bardzo utrudniało pracę specjalistom. Eksperci British Museum przez rok rozdzielali monety.

To jedno z pięciu największych znalezisk tego typu na terenie Wielkiej Brytanii i największe pochodzące z rzymskiego miasta. Jednocześnie to największe znalezisko dokonane przez profesjonalnych archeologów.

Największym zbiorem rzymskich monet jest kolekcja 52 503 tego typu przedmiotów odkrytych za pomocą wykrywacza metalu przez archeologa-amatora. Znajdowały się w nim monety z lat 253-293.

moneta Cesarstwo Rzymskie skarb Bath