Foki żerują w morskich elektrowniach wiatrowych

| Nauki przyrodnicze
ChuckThePhotographer (Chuck Abbe), CC

Za pomocą GPS-ów naukowcy ustalili, że niektóre foki stale żerują przy przybrzeżnych farmach wiatrowych i rurociągach. Wybudowane przez ludzi konstrukcje spełniają rolę sztucznych raf koralowych oraz atrakcyjnych terenów łowieckich.

Byłam zszokowana, gdy pierwszy raz ujrzałam zdumiewający [...] wzorzec przemieszczania się foki w obrębie Sheringham Shoal [farmy wiatrowej u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii] - opowiada Deborah Russell z University of St Andrews. [...] Osobnik ten wydawał się poruszać w linii prostej między turbinami, jak gdyby sprawdzał je pod kątem obecności potencjalnych ofiar, a potem zatrzymywał się przy konkretnych na posiłek.

Zespół Russell oznakował foki szare i pospolite u brytyjskich i holenderskich wybrzeży Morza Północnego. Dane ujawniły 11 fok pospolitych na terenie dwóch aktywnych elektrowni wiatrowych: wspomnianej wyżej Sheringham Shoal i niemieckiej Alpha Ventus (zlokalizowanej 45 km na północ od wyspy Borkum). Na obu stanowiskach niektóre osobniki regularnie wpływały na obszar farm i w pewnych przypadkach demonstrowały "siatkowaty" wzorzec poruszania się z zatrzymaniami przy wybranych turbinach.

Biolodzy zaobserwowali także związki fok szarych i pospolitych z podwodnymi rurociągami. W Holandii 2 foki natknęły się np. na odcinek rurociągu i podążały wzdłuż niego w ramach wielu wypadów na przestrzeni 10 dni.

Na razie nie wiadomo, jak na foki i ich pokarm wpłynie rosnąca liczba aktywnych farm wiatrowych. Akademicy zamierzają w przyszłości zbadać, czy morskie elektrownie wiatrowe zwiększają liczbę dostępnych dla fok ofiar, czy też raczej skupiają je w jednym miejscu, zwiększając ich podatność na upolowanie.

morska elektrownia wiatrowa farma Morze Północne Sheringham Shoal Alpha Ventus rurociąg foka szara foka pospolita ofary rafa koralowa Deborah Russell