Napowietrzne żywopłoty nie spodobały się nietoperzom
Mosty z kabli, które wybudowano z myślą o bezpieczeństwie nietoperzy, nie sprawdzają się (PLoS ONE).
Zespół z Uniwersytetu w Leeds monitorował 4 takie konstrukcje w północnej Anglii. Wszystkie powstały w ciągu ostatnich 9 lat. Miały zastąpić wiodące wzdłuż żywopłotów trasy przelotowe nietoperzy, w momencie gdy zostały one zablokowane w wyniku wybudowania dróg.
Drogi działają jak bariery, odgradzając ssaki od znanych żerowisk. Nie trzeba wyjaśniać, że obniża to zdolność wykarmienia siebie i młodych. Większość gatunków nietoperzy lata stosunkowo blisko gruntu albo drzew czy żywopłotów, chowając się w ten sposób przed drapieżnikami i chroniąc przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. W teorii most z kabli miał działać podobnie jak osłona z roślinności, okazało się jednak, że nietoperze nie podzieliły ludzkich poglądów.
Badacze z Leeds posłużyli się kamerą na podczerwień i wykrywaczem nietoperzy, który wychwytywał sygnały echolokacyjne. Dzięki temu zmierzono wysokość, na jakiej ssaki pokonywały drogę oraz odległość od mostów z kabli. Porównano to z wynikami dla osobników przemieszczających się wzdłuż zlokalizowanych w pobliżu uszkodzonych żywopłotów.
Okazało się, że niemal wszystkie nietoperze wolały stare trasy obok żywopłotu i przelatywały nisko nad drogą. Nie znaleziono dowodów, które by potwierdzały, że pod wpływem mostu zwierzęta zmieniały swoje zachowanie (nawet po upływie jakiegoś czasu). Most zbudowany 9 lat temu 15 metrów od zniszczonej trasy przelotowej nadal się nie przyjął.
Wyniki tego badania odnoszą się do małych owadożernych nietoperzy z całego świata i rzucają sporo światła na wpływ dróg na dziką przyrodę - podkreśla prof. John Altringham. Ponieważ mosty się nie sprawdzają, a prawo europejskie wymaga, by upewnić się, że rozwój infrastruktury nie szkodzi populacjom zagrożonych gatunków, trzeba będzie znaleźć inne metody wspomagania nietoperzej komunikacji. Najlepiej wypróbować je przed wydaniem sporych sum...
Komentarze (5)
patrykus, 19 czerwca 2012, 15:49
Mnie zastanawia komu przyszło do głowy że to może kiedykolwiek zadziałać. Wystarczy spojrzeć na fotkę by przekonać się jak niektórzy "naukowcy" są oderwani od rzeczywistości. Nie wiem jak nietoperzom ale mi by nigdy nie przyszło do głowy że te kable nad drogą to imitacją roślinności
Anna Błońska, 19 czerwca 2012, 18:17
Dla mnie to też zagadka, tym bardziej że w ludzkim transporcie niemal identyczne konstrukcje stanowią ostrzeżenie dla śmigłowców, że w danym miejscu znajduje się linia wysokiego napięcia. Zwierzęta zapewne również unikają spotkań z takimi konstrukcjami, nie mam więc pojęcia, jak ktoś mógł założyć, że niemal identyczny znak (kule na drucie) raz będzie odstraszać - nie zbliżaj się, bo porazi cię prąd - a raz zachęcać do przelatywania obok lub nad. A do roślin w ogóle to niepodobne....
TrzyGrosze, 19 czerwca 2012, 18:44
Wyciągam inne wnioski:
wiszące kable nie spodobały się owadom (pokarm nietoperzy), więc nietoperze nie chcą tam latać .
Eco_PL, 20 czerwca 2012, 09:14
Zapewne "echolokacyjnie" te kule dają podobny obraz co żywopłot.
A czy nie lepiej po prostu zrobić coś w rodzaju banera rozciągającego się nad drogą w kształcie łuku z końcówkami opuszczonymi do ziemi? Skoro nietoperze lubią latać wzdłuż żywopłotów bo chronią przed drapieżnikami i przed warunkami atmosferycznymi, to myślę, że taki "baner" świetnie by te funkcje imitował.
A te "koraliki nadruciki" to trochę przekombinowane, no i co najważniejsze, nie działają.
0x00, 20 czerwca 2012, 13:23