Znaleziono piękne mozaiki sprzed 2000 lat

| Humanistyka
Sanliurfa

W tureckiej prowincji Sanliurfa znaleziono pięć mozaik podłogowych liczących sobie około 2000 lat. Przed 10 miesiącami w pobliżu Zamku Urfa znaleziono groby wykute w skałach. Gdy archeolodzy zaczęli dokładniej przeczesywać teren odkryli niemal 80 takich grobów. Podczas prac nad nimi znaleziono piękne mozaiki.

W grobach i na mozaikach odkryto napisy w języku syryjskim. Wszystko wskazuje na to, że zabytki pochodzą z okresu półautonomicznego królestwa Osroene. Było ono spadkobiercą Syrii Seleucydów i znajdowało się pod wpływami Partów, a następnie Rzymu. Istniało w latach 132 p.n.e - 244 n.e. Kres jego istnieniu położyli Rzymianie, którzy wcielili je do swojego imperium. Państwo, ze stolicą w Edessie, było ważnym ośrodkiem syryjskiego chrześcijaństwa, a legenda głosi, że jego król, Abgar V, wymienił listy z Jezusem Chrystusem.

Dotarliśmy do jaskiń, w których ludzie żyli w II i III wieku. Na mozaikach widzimy portrety zmarłych. Gdy skończymy prace, zabytki zostaną udostępnione turystom - zapowiedział burmistrz Sanliurfa.

mozaika Edessa Sanliurfa grób