Dieta wysokotłuszczowa głodzi mózg

| Zdrowie/uroda
jeffreyw, CC

Po zaledwie trzech dniach przebywania na diecie wysokotłuszczowej do mózgów karmionych nią myszy dociera mniej glukozy niż przy normalnej diecie. Poziom glukozy w mózgu powraca do normy dopiero po miesiącu i odbywa się to kosztem reszty organizmu. Odkrycie naukowców z Instytutu Badań nad Metabolizmem im. Maksa Plancka w Kolonii przynosi kolejne dowody na szkodliwy wpływ złego odżywiania się.

Wysokotłuszczowa dieta w ciągu zaledwie trzech dni zmniejsza ilość glukozy trafiającej do mózgu. Mózg głoduje, pomimo że myszy spożywają dużą liczbę kalorii. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest proteina GLUT-1, najważniejszy transporter glukozy przez barierę krew-mózg - mówi Alexander Jais, główny autor badań. Naukowcy spekulują, że działanie GLUT-1 jest upośledzane przez wolne nasycone kwasy tłuszczowe, które są toksyczne dla komórek bariery krew-mózg. Niedobory glukozy zauważono w podwzgórzu odpowiedzialnym za regulację metabolizmu oraz w korze mózgowej, dzięki której uczymy się i zapamiętujemy.
Mózg, broniąc się przed głodem, pobudza makrofagi do produkcji czynnika wzrostu VEGF, który z kolei zwiększa produkcję GLUT-1 i uwalnia tę proteinę bezpośrednio do komórek bariery krwi-mózg. Po czterech tygodniach, pomimo tego, że myszy pozostają na diecie wysokotłuszczowej, poziom glukozy w mózgu powraca do normy. Odbywa się to jednak kosztem reszty organizmu.

Nazywamy to samolubnym mózgiem, gdyż uzyskuje on glukozę zwiększając zapotrzebowanie organizmu na słodycze i - w dłuższym okresie - zmniejszając jej dostarczanie do mięśni i tłuszczu. Komórki w mięśniach stają się oporne na insulinę, która reguluje poziom glukozy w komórkach. W efekcie prowadzi to do rozwoju cukrzycy - mówi Jais.

mózg dieta wysokotłuszczowa cukrzyca