Mózgi kobiet są młodsze od mózgów mężczyzn
Czas różnie wpływa na mózgi kobiet i mężczyzn. Wiemy, że z wiekiem mózg się kurczy, a u mężczyzn proces ten przebiega szybciej. Ponadto z wiekiem zwalnia metabolizm mózgu i, jak się okazuje, także tutaj ujawniają się różnice pomiędzy płciami.
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis donoszą na łamach PNAS, że mózgi kobiet są, z metabolicznego punktu widzenia, o trzy lata młodsze od mózgów mężczyzn w tym samym wieku biologicznym. To może wyjaśniać, dlaczego kobiety dłużej od mężczyzn zachowują sprawność umysłową.
Dopiero zaczynamy rozumieć jak różne czynniki związane z wiekiem mogą wpływać na proces starzenia się mózgu i jak to z kolei wpływa na podatność mózgu na choroby neurodegeneracyjne. Metabolizm mózgu może pomóc nam w wyjaśnieniu różnic, jakie obserwujemy pomiędzy kobietami a mężczyznami w miarę, jak się oni starzeją, mówi jeden z autorów badań, profesor radiologii Manu Goyal.
Paliwem dla mózgu jest cukier, jednak z wiekiem zmienia się sposób jego wykorzystywania. Niemowlęta i dzieci wykorzystują część cukru w procesie glikolizy tlenowej, która podtrzymuje rozwój i dojrzewanie mózgu. Reszta cukru jest zużywana na codzienne zadania. U nastolatków i młodych dorosłych wciąż występuje glikoliza tlenowa, jednak z wiekiem zmniejsza się odsetek cukru biorącego udział w tym procesie. Gdy osiągamy siódmą dekadę życia na ten rodzaj glikolizy przeznaczane jest bardzo mało cukru.
Goyal i jego koledzy, profesorowie Marcus Raichle i Andrei Vlassenko, chcieli zbadać różnice w metabolizmie cukru występujące pomiędzy płciami. Do badań zaprosili 205 osób – 121 kobiet i 84 mężczyzn – w wieku 20–82 lat. Ochotnicy zotali poddani pozytonowej tomografii emisyjnej, za pomocą której badano przepływ tlenu i glukozy w ich mózgach. Dla każdej z tych osób określono odsetek cukru używanego w różnych regionach mózgu do glikolizy tlenowej.
Stworzono też wyspecjalizowany algorytm, którego zadaniem było odszukanie związku pomiędzy wiekiem a metabolizmem mózgu u mężczyzn. Gdy już algorytm potrafił dokonać odpowiednich obliczeń, wprowadzono doń dane dotyczące metabolizmu mózgów kobiet. Zadaniem algorytmu było określenie wieku mózgu na podstawie metabolizmu. Algorytm wyliczył, że średnio mózg każdej z kobiet był o 3,8 roku młodszy od jej wieku biologicznego.
Naukowcy przeprowadzili więc odwrotny eksperyment. Najpierw szkolili algorytm na mózgach kobiet, a następnie kazali mu obliczać wiek mózgów mężczyzn. W tym przypadku wyliczył, że mózgi mężczyzn są o 2,4 roku starsze niż ich wiek biologiczny.
Średnia wyliczona różnica wieku mózgów kobiet i mężczyzn jest znacząca. Różnica ta jest większa niż wiele innych znanych różnic pomiędzy płciami, ale jest znacznie mniejsza od niektórych znaczących różnic, takich jak np. różnice wzrostu, mówi Goyal.
Różnice w wieku metabolicznym mózgu pomiędzy kobietami a mężczyznami były widoczne nawet u najmłodszych uczestników badań, tych, którzy dopiero zaczęli trzecią dekadę życia. To nie jest tak, że mózgi mężczyzn szybciej się starzeją. Po prostu wchodzą w wiek dorosły będąc o trzy lata starszymi niż mózgi kobiet i ta różnica jest widoczna przez całe życie. Nie wiemy jednak, co to oznacza. Osobiście sądzę, że to może wyjaśniać, dlaczego kobiety nie doświadczają takiego spadku zdolności poznawczych w późniejszym okresie życia. Ich mózgi są efektywnie młodsze. Planujemy badania, które to potwierdzą.
Komentarze (6)
AlexiaX, 6 lutego 2019, 07:12
Coś tu chyba ktoś pochachmęcił. Jeśli wchodzą w wiek dorosły o 3 lata później, to chyba powinny być młodsze, nie starsze...
BTW, zawsze słyszałam, że to kobiety są biologicznie o 3 lata starsze od mężczyzn (dziewczęta dojrzewają wcześniej niż chłopcy), dlatego zwykle wybierają starszych partnerów.
Jajcenty, 6 lutego 2019, 08:46
Zapewne chodzi o dojrzewanie "metaboliczne" na starcie są trzy lata starsze i ta różnica nie znika do końca. Co do wyborów: badania sugerują, że kobiety są nieco bardziej pragmatyczne w wyborze partnera Starszy partner to lepsze zabezpieczenie. Zatem może być to kwestia społeczna.
Wiemy że mężczyzna dojrzewa ok. 12 roku życia. Potem już tylko rośnie. Tu mamy wyjaśnienie biochemiczne i sugestię dlaczego należy przywrócić obyczaj postrzyżyn, mamy tylko 5 lat na wychowanie mężczyzny.
AlexiaX, 6 lutego 2019, 08:54
Skoro są na starcie starsze, to jak mogą wchodzić w wiek dorosły później?? Nie ogarniam
Jajcenty, 6 lutego 2019, 09:05
Bo zakładasz, że rozwój metaboliczny jest tożsamy z emocjonalnym. Tak nie jest. Faceta z trudem uznaje się za zdolnego do podejmowania decyzji po 21 roku życia.
AlexiaX, 6 lutego 2019, 09:12
W takim razie po co w artykule jest to zestawione? Co właściwie ma do tego rozwój emocjonalny? Myślałam, że chodzi o wiek biologiczny. W sensie, że w wieku np. 20 lat (metrykalnym) mózg mężczyzny biologicznie jest o 3 lata starszy od mózgu kobiety. Nie wiem, co ma do tego dojrzałość emocjonalna :/
Jajcenty, 6 lutego 2019, 09:40
A jak to definiujesz? Masz jeden konkretny wskaźnik wieku biologicznego? To badanie pokazuje jedynie, że mózg mężczyzny jest przesunięty w metabolizmie.
Jak to definiujesz? Co decyduje? Zdolność do prokreacji, moment aktywności seksualnej, zatrzymanie wzrostu, mutacja? Zdolność do prokreacji a wybór starszego partnera to dwa zupełnie różne aspekty dojrzewania.
Myślę że w tłumaczeniu jest przejęzyczenie, powinno być: Po prostu wchodzą w wiek dorosły o trzy lata wcześniej niż mózgi kobiet.....
Ciekawe że ta różnica w metabolizmie nie znika z czasem. Zastanawiam się, czy przypadkiem nie wracamy do Bastarda i karmienia mózgu ketonami.
AlexiaX, 6 lutego 2019, 09:46
Definiuję wiekiem pokwitania oraz widocznymi objawami starzenia się. A jaka w takim razie jest definicja dorosłości, o której wspomniano w artykule? I po co w ogóle mieszano do tego starzenie, dorosłość czy dojrzałość emocjonalną, jeśli chodziło tylko o wiek metaboliczny?
Jajcenty, 6 lutego 2019, 10:13
Oj. Według wiki pokwitanie to proces 4-5 lat.
W artykule mowa jest jedynie o metabolizmie. To my domieszaliśmy do tego "dojrzałość społeczną" bo mamy dysonans poznawczy. Wiemy że kobiety dojrzewają wcześniej, a tu nam mówią że ich mózgi są jeszcze niedokończone.
AlexiaX, 6 lutego 2019, 10:18
I co z tego? Niech trwa i 10 lat, ale jest jakiś przedział wiekowy, w którym najczęściej się zaczyna ów proces u dziewcząt i u chłopców. I ten przedział jest inny dla każdej z płci
Właśnie nie, bo w zacytowanym przeze mnie fragmencie jest mowa o jakiejś bliżej nieokreślonej dorosłości, a w tytule o wieku mózgu. Gdyby od początku do końca pisano o wieku metabolicznym, to ja bym żadnego dysonansu nie miała. To właśnie sposób, w jaki opisano to w artykule powoduje ów dysonans
Jajcenty, 6 lutego 2019, 11:12
Skoro przez całe życie mózg kobiety jest metabolicznie młodszy to w oczywisty sposób mózg mężczyzny jest starszy w momencie osiągnięcia dorosłości , niezależnie od tego jak zdefiniujemy dorosłość jest tylko uczynimy to za pomocą czasu.
AlexiaX, 6 lutego 2019, 11:34
Ale jak się to ma do tego, że "mózgi mężczyzn wchodzą w wiek dorosły o 3 lata później"? Co to w ogóle jest "wiek dorosły mózgu" i co ma wspólnego z wiekiem metabolicznym?
Nadal uważam, że to zaciemnianie sprawy. Gdyby jasno napisano, że mózgi mężczyzn są metabolicznie od początku o 3 lata starsze, ale emocjonalnie o 3 lata młodsze w stosunku do wieku metrykalnego, to by było klarownie
Mariusz Błoński, 6 lutego 2019, 12:23
Też mnie to męczyło z tym "wiekiem dorosłym" i nie wiedziałem długi czas, jak to ugryźć. A po przeczytaniu Waszych komentarzy mnie olśniło Myślę, że teraz będzie dobrze.