Chemiczna wojna o tożsamość
Mrówki Leptogenys distinguenda zamieszkują tropikalne obszary Azji. Jako gatunek nomadny urządzają zbiorowe rajdy, podczas których zdobywają sporo łupów. Nie mogą się jednak czuć spokojne, ponieważ dzielą gniazdo z różnymi pasożytami. np. pająkami i ślimakami. Szczególnie dużo kłopotów przysparzają im kleptopasożytnicze rybiki Malayatelura ponerophila, które nauczyły się chować przed gospodarzami, pokrywając się ich własnym zapachem. Mrówki słabo widzą, dlatego wykorzystują głównie wskazówki zapachowe.
Christoph von Beeren i Volker Witte z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana zebrali w lesie deszczowymi Ulu Gombak w Malezji przedstawicieli obu gatunków. Stwierdzili, że w kutykuli mrówek występuje aż 70 unikatowych węglowodorów. U rybików nie odkryto związków, które byłyby typowe tylko dla nich, zamiast tego pokrywały je substancje zapachowe mrówek.
Niemieccy biolodzy prześledzili transfer oznakowanych węglowodorów (zwykły wodór zastąpiono w nich deuterem). Szybko stało się jasne, że rybiki "kradną" tożsamość zapachową mrówek, prawdopodobnie ocierając się o bezbronne niedojrzałe owady.
By uniknąć śmierci, rybiki muszą stale uzupełniać powłokę zapachową. Gdy oddzielono je od kolonii, były potem ścigane i kąsane przez robotnice. Prof. Witte porównuje działania mrówek i rybików do wyścigu zbrojeń. Mrówki rozwinęły skomplikowany system rozpoznawania "swoich", by chronić kolonię, ale rybiki okazały się sprytniejsze. Dzięki temu mogą bezkarnie korzystać z cudzych zapasów i dachu nad głową.
Komentarze (2)
agnomen, 5 grudnia 2011, 13:29
Moje koty też się o mnie ocierają, kiedy chcą mnie zaciągnąć do miski i skorzystać z moich zapasów
PS Niedouczony jestem - myślałem, że kutykula tylko u roślin...
ratzing, 5 grudnia 2011, 16:22
Wydaje mi się, że to kwestia bezpośredniego tłumaczenia angielskiego 'cuticule', które, w przeciwieństwie do 'plant cuticule' jest dość niespecyficzne i odnosi się do dowolnego twardego i giętkiego materiału ochronnego na powierzchni organizmów. I może oznaczać chitynowy egzoszkielet mrówek (informacje za wikipedią, żeby nie było ). Chociaż fakt, że w Polsce raczej się kutykuli poza roślinki nie wynosi, przynajmniej ja się z tym nie spotkałem.