Kolejna wygrana Luwru

| Ciekawostki
simo0082, CC

Wg dorocznego sondażu The Art Newspaper, najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki był w zeszłym roku Luwr (8.800.000). Na drugim miejscu uplasowało się Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (6.004.254), a na trzecim British Museum w Londynie (5.848.534).

W porównaniu do roku 2010, paryskie muzeum odnotowało ok. 3,5-proc. wzrost, bo wtedy zjawiło się tam 8,5 mln miłośników sztuki. Najstarsze i największe muzeum w Ameryce może się pochwalić niewielkim wzrostem liczby odwiedzin, bo przed 2 laty odwiedziło je 5.216.988 osób, podczas gdy Muzeum Brytyjskie, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, utrzymało się mniej więcej na tym samym poziomie (w 2010 r. zjawiło się tam 5.842.138 żądnych wrażeń miłośników sztuki).

Poza jednym punktem - Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej wyparło z 7. miejsca nowojorskie Museum of Modern Art - skład pierwszej dziesiątki muzeów nie uległ zmianie. Metropolitan Museum of Art i Bristish Museum zamieniły się miejscami. Podobnie zresztą jak następne na liście National Gallery w Londynie (teraz na 4., poprzednio na 5. miejscu) oraz Tate Modern. Na szóstej, jak widać mocnej, pozycji utrzymała się Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie. Równie dobrze poradziły sobie Centre Georges Pompidou, Muzeum Narodowe Korei w Seulu oraz Muzeum Orsay, które zachowały, odpowiednio, 8., 9. i 10. miejsce.

Po raz pierwszy Luwr trafił na pierwsze miejsce listy najczęściej odwiedzanych muzeów sztuki w 2007 r. Wtedy pojawiło się tam 8,3 mln osób. Zastępca redaktora naczelnego The Art Newspaper Javier Pes podkreśla, że za niesłabnącą popularność Luwru odpowiada m.in. Mona Liza Leonarda da Vinci.

W zeszłym roku szczególnie amerykańskie muzea ucierpiały w wyniku kryzysu, dlatego musiały pomyśleć o cięciu kosztów. Ponieważ oszczędności dotyczyły m.in. budżetów wystaw, duże instytucje wracają do swoich flagowych kolekcji. Met [tak popularnie nazywa się Metropolitan Museum of Art] dobrze wyszło na pokazywaniu dzieł Picassa. [Jak widać] muzea musiały podejść do zbiorów kreatywnie.

The Art Newspaper opublikowało nie tylko listę 10 najpopularniejszych muzeów sztuki, ale także zestawienie 20 topwystaw czy najpopularniejszych pokazów.

Jak podkreślają dziennikarze miesięcznika, która przygotowuje zestawienia najpopularniejszych wystaw już od 1996 r., na początku, by dostać się do pierwszej dziesiątki, wystarczyło ok. 3 tys. odwiedzających dziennie. Teraz trzeba już ok. 7 tys.

muzeum sztuki zestawienie The Art Newspaper Luwr