Melodia zwiększa gładkość czekolady

| Psychologia
f10n4, CC

Słuchanie muzyki podczas jedzenia czekolady wpływa na nasze odczucia. Przeprowadzony w laboratorium eksperyment dowiódł, że mechanizmy percepcji mózgu są bardziej złożone niż sądzono.

Badacze z brukselskiego Vrije University oraz Crossmodal Research Lab na Oxford University poprosili o pomoc 116 ochotników. Każdy z nich jadł dwa kawałki belgijskiej czekolady, słuchając przy tym dwóch specjalnie skomponowanych utworów muzycznych - nagrania fletu, które miało zwiększać poczucie gładkości czekolady oraz nagranie skrzypiec mające zwiększać poczucie jej ziarnistości. Uczestnicy badań jedli dwukrotnie tę samą czekoladę. Za każdym razem słuchali jednego z dwóch nagrań i nie wiedzieli, że czekolada jest identyczna. 'Kremowe' nagranie zwiększało u nich odczucie słodkości i gładkości czekolady w porównaniu z odczuciami podczas słuchania 'szorstkiego' nagrania skrzypiec - czytamy w artykule opisującym wyniki badań. Pomimo, że uczestnicy woleli słuchać 'kremowego' nagrania, to nie wpływało to na ich ogólne zadowolenie z czekolady - dodają naukowcy.

Profesor Charles Spence z Oksordu zauważa, że mamy tu do czynienia z przykładem synestezji. Trudno jest oddzielić te doświadczenia. Uczucia co do jednej rzeczy wpływają na to, co myślimy o innej, doświadczanej w tym samym momencie. Felipe Reinoso Carvalho z Vrije University, podkreśla, że eksperyment wykazał, iż dźwięk wpływa nie tylko na smak, który jest podatny na manipulacje, ale również na bardziej subtelne właściwości pokarmów. Tutaj chodzi o teksturę, nie o smak. O bardziej złożone odczucia. Gładkość jest powiązana z harmonią, legato, płynnymi przejściami, pogłosem. Szorstkość jest na drugim krańcu doświadczeń muzycznych - stwierdza.

muzyka melodia czekolada odczucie