Sterowanie dźwiękiem
Na University of Washington trwają coraz bardziej zaawansowane prace nad myszką komputerową sterowaną... dźwiękiem. Jej użytkownik, wydając odpowiedni dźwięk, decyduje o przemieszczaniu się kursora.
Projekt nazwany "Vocal Joystick" ma na celu skonstruowanie systemu, który umożliwi inwalidom interakcję z komputerem. To najbardziej oczywiste zastosowanie takiego urządzenia. Niewykluczone jest jednak użycie go tam, gdzie z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie dosięgnąć do myszki, a musimy użyć komputera.
Nad niezwykłym urządzeniem pracują specjaliści z wydziałów elektryki, lingwistyki i informatyki. W testach "Vocal Joystick" biorą udział osoby z uszkodzonym kręgosłupem, które nie potrafią obsługiwać komputera dłońmi. Użycie "dźwiękowej myszki" nie jest, niestety, tak proste, jak tradycyjnego urządzenia. Najpierw przyszły użytkownik musi nagrać wydawane z siebie dźwięki tak, by komputer był w stanie je rozpoznać. Później powinien nauczyć się odpowiedniej synchronizacji dźwięków z tym, co dzieje się na ekranie. Nauka bywa frustrująca, jednak po kilkunastu godzinach treningu okazuje się, że operowanie urządzeniem "Vocal Joystick" może być tak naturalne, jak używanie zwykłej myszy.
Komentarze (3)
Krystus, 13 października 2008, 15:24
Kiedyś dawno temu zauważyłem, że mój samochód zdalnie sterowany używa tej samej częstotliwości co walki-talki. Jeździłem sobie nim gwiżdżąc do krótkofalówki
thibris, 13 października 2008, 16:05
A dało się tym sterować ? Czy gwizdania odpowiadały tylko mniejszemu, bądź większemu przyspieszeniu ? Jeśli się dało sterować również na boki, to powinieneś to dawno temu opatentować
Krystus, 14 października 2008, 16:10
Każda z 6 częstotliwości dźwięku robiła co innego (przód-prosto; przód-lewo; przód-prawo; tył-...itd.)
Tylko niektóre dźwięki ciężko było uzyskać, bo miały bardzo wysokie częstotliwości.