Picie słodzonych napojów w okresie dojrzewania źle wpływa na pamięć

| Zdrowie/uroda
sakanami (Daniel Ansel Tingcungco), CC

Codzienne spożywanie w okresie dojrzewania napojów słodzonych syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy lub sacharozą może niekorzystnie wpływać na zdolność uczenia się i zapamiętywanie informacji.

W ramach eksperymentów dorosłym i młodocianym szczurom dawano dostęp do słodzonych napojów (zawartość cukru odzwierciedlała stężenia występujące w produktach komercyjnych). Gdy po miesięcznym popijaniu zwierzęta zbadano pod kątem funkcji poznawczych, wyniki dorosłych gryzoni nie odbiegały od normy, lecz w drugiej grupie nastąpiło upośledzenie zdolności uczenia i zapamiętywania.

Dr Scott Kanoski z Uniwersytetu Południowej Kalifornii podkreśla, że nie jest żadną tajemnicą, że cukry rafinowane mogą prowadzić do zaburzeń metabolicznych, uzyskane wyniki ujawniają jednak, że spożycie słodzonych napojów zaburza zdolność naszego mózgu do normalnego funkcjonowania i zapamiętywania kluczowych informacji o środowisku, przynajmniej gdy nadmierna konsumpcja ma miejsce przed osiągnięciem dorosłości.

Amerykanie zaobserwowali także inny skutek - stan zapalny w hipokampie. Hipokamp jest rejonem krytycznym dla funkcji pamięciowych. Wykazując szczególną wrażliwość na niekorzystne działanie różnych czynników środowiskowych, w tym pokarmów bogatych w nasycone tłuszcze i rafinowane cukry, pod wieloma względami jest on jak kanarek w kopalni.

napój słodzony syrop kukurydziany fruktoza sacharoza okres dojrzewania mózg zapamiętywanie uczenie Scott Kanoski