Kwas kwasowi nierówny

| Zdrowie/uroda

Z najnowszego numeru Lancet Diabetes and Endocrinology dowiadujemy się, że związek pomiędzy nasyconymi kwasami tłuszczowymi a cukrzycą typu 2 jest bardziej skomplikowany, niż się wydawało. Okazuje się bowiem, że nasycone kwasy tłuszczowe mogą zarówno zwiększać jak i zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Nasycone kwasy tłuszczowe znajdujemy zwykle w pożywieniu, w którym występuje dużo tłuszczów zwierzęcych. Są one zbudowane z długich łańcuchów molekuł. Ich rola w powstawaniu cukrzycy typu 2 nie została dotychczas dobrze wyjaśniona.

Uczeni z University of Cambridge mieli za zadanie zbadać związek pomiędzy dziewięcioma różnymi nasyconymi kwasami tłuszczowymi, a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Naukowcy przyjrzeli się 12 403 osobom, u których występowała ta choroba. Za pomocą specjalnej metody badania krwi, opracowanej na potrzeby studium, zbadali proporcje wspomnianych dziewięciu kwasów we krwi chorych.

Odkryli, że nasycone kwasy tłuszczowe o parzystej liczbie atomów węgla w łańcuchu były związane z większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Z kolei te z nieparzystą liczbą atomów węgla wiązały się z niższym ryzykiem wystąpienia choroby. Nasze badania dostarczyły mocnych dowodów wskazujących, że nasycone kwasy tłuszczowe nie działają tak samo. Teraz musimy dowiedzieć się, jak nasza dieta wpływa na poziom poszczególnych kwasów we krwi - mówi doktor Nita Forouhi. Powyższe odkrycie jest zgodne z wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że pokarmy takie jak jogurt i inne produkty mleczne, zawierające nasycone kwasy tłuszczowe o nieparzystej liczbie atomów węgla, zmniejszają ryzyko zapadnięcia na cukrzycę. W przypadku kwasów o parzystej liczbie atomów węgla sytuacja jest bardziej skomplikowana. Kwasy te mogą być wytwarzane przez sam organizm, a ich produkcja jest stymulowana przez spożywanie węglowodorów i alkoholu - dodaje Forouhi.

nasycone kwasy tłuszczowe cukrzyca typu 2.