Noworodki uczą się przez sen
Zapytani, z czym najbardziej kojarzą nam się malutkie dzieci, zapewne odpowiemy: ze spaniem. Niemowlaki głównie śpią, z przerwami na karmienie i budzenie rodziców. Ale jednocześnie bardzo szybko potrafią poznawać świat, kiedy więc znajdują czas na naukę? Ano, w czasie snu! Do takiego wniosku doszła psychobiolog Inge-Marie Eigsti z University of Connecticut, która we współpracy z naukowcami z Columbia University badała reakcje śpiących noworodków.
W czasie eksperymentu, śpiącym noworodkom co jakiś czas odtwarzano dźwięk, po którym następowało dmuchnięcie na oczy. Drugiej grupie, kontrolnej, odtwarzano dźwięk i stosowano dmuchnięcie bez powiązania, losowo. Jednocześnie przy pomocy elektrod umieszczonych na twarzy i główce rejestrowano aktywność elektryczną mózgu.
Spośród 26 badanych dzieci aż 24 już po 20 minutach „nauczyło się", co oznacza dźwięk i reagowało odruchowym zaciśnięciem powiek. W grupie kontrolnej nie odnotowano żadnej reakcji. Oznacza to, że najdalej kilka godzin po narodzeniu, niemowlęta już potrafią uczyć się przez sen. Potwierdzają to zapisy pracy mózgu, wskazujące na aktywność móżdżku i uruchamianie procesów pamięciowych w reakcji na bodźce, co wyraźnie wskazuje na proces nauki.
Wyniki tych badań okazują się jeszcze ciekawsze, jeśli porówna się je z eksperymentami, jakie przeprowadził profesor Lonnie L. Sears z Indiana University. Użył on tej samej sztuczki z sygnałem dźwiękowym, poprzedzającym dmuchnięcie w oko, jednak test przeprowadzał na osobach dorosłych i przytomnych, ale chorujących na autyzm. Okazało się, że badani wprawdzie kojarzyli dźwięk z dmuchnięciem, ale nie potrafili skorelować reakcji w czasie. Mrużyli oczy słysząc dźwięk, po czym otwierali je, trafiając akurat na moment dmuchnięcia.
Jak mówi Inge-Marie Eigsti, sugeruje to możliwość stworzenia testów wykrywających choroby związane z rozwojem móżdżku (nie tylko autyzm, ale też dysleksję, zaburzenia koncentracji, a nawet schizofrenię) już na etapie noworodka.
Komentarze (5)
marximus, 25 września 2010, 13:39
z eksperymentów profesor Lonnie L. Sears wynika że może i dorosły człowiek też "uczy" się w ten sposób. Tzn będzie miał tę samą reakcję na dźwięk i muzykę co noworodek. Fajnie by było budzić się i mieć przyswojone np 100 słówek angielskich. Ale wydaję mi się że i noworodek nie nauczy się żadnego nowego słowa podczas snu .
silent lamb, 27 września 2010, 02:59
eksperyment Pawłowa?zwierzęciem jestem i nic co zwierzęce...
Piotrek, 28 września 2010, 09:00
Nic odkrywczego, od dawna było o tym wiadomo a o braku snu wydano rzeki artykułów. Zresztą są choroby bardzo poważne, które wprowadzają człowieka w autyzm właśnie przez w.w. czynnik. Nazwy w tej chwili nie powiem bo wyleciało mi z głowy.
pucek, 17 października 2010, 23:32
Tylko, że co ten eksperyment naprawdę pokazał? Mowa jest tylko o odruchach, więc pokazali, co najwyżej to, że noworodki uczą się przez sen odruchów. Ciekawszym by było inne doświadczenie- w momencie kiedy dziecko czuwa nie mówimy nic przy nim, a kiedy śpi gadamy jak radio. Jakby dziecko słuchając ludzkiej mowy jedynie przez sen nauczyło się mówić moglibyśmy dopiero postawić tezę, że dzieci uczą się przez sen. Narazie teza moim zdaniem powinna brzmieć -"Dzieci nabywają odruchów przez sen". Dalej idąc tym tropem można postawić pytanie czy człowiekowi potrzebna jest świadomość do nauczenia się odruchów.
waldi888231200, 29 października 2010, 20:13
Pamiętam jak do 2 w nocy nie mogłem pokonać zadania z elektromagnetyzmu , a rano o 6 usiadłem i go bez najmniejszego wysiłku zrobiłem (mózg zasuwa 24h i warto przed snem podrzucić mu problem do rozwiązania na jutro).