Neandertalczycy z chłodnych stepów też jedli rośliny
Neandertalczycy zamieszkujący chłodne regiony jedli o wiele więcej roślin niż dotąd sądzono. Takie wnioski wypływają z badań płytki nazębnej, przeprowadzonych przez Roberta Powera z Uniwersytetu w Lejdzie.
Dotąd zakładano, że 30-180 tys. lat temu rośliny stanowiły ważną część menu neandertalczyków ze śródziemnomorskich regionów Eurazji, ale nie odnosiło to do chłodnych regionów, takich jak tzw. stepy mamucie.
W czasie maksimum ostatniego zlodowacenia step mamuci był jednym z największych biomów, który rozciągał się od Hiszpanii, przez Eurazję, aż do Kanady i jej arktycznych wysp. Jego południową granicę stanowiły Chiny. Cechował go chłodny i suchy klimat. Roślinność była zdominowana przez produktywne trawy, zioła i zakrzewienia wierzbowe, a gros fauny stanowiły wielkie zwierzęta stadne: żubry, konie i mamuty włochate.
Paleoantropolodzy sądzili, że neandertalczycy ze stepów mamucich byli mięsożerni i jedli wyłącznie duże dzikie zwierzęta. Zakładali, że ograniczona dieta przyczyniła się do ich wyginięcia. Tymczasem Power odkrył, że nawet w tym chłodnym klimacie homonidy regularnie żywiły się roślinami.
Step mamuci nie jest dobrze rozumianym habitatem, bo przestał istnieć przez zmiany klimatu i wyginięcie megafauny. Niewykluczone, że był dla neandertalczyków o wiele bardziej użyteczny, niż sądziliśmy.
Power analizował mikrobotaniczne cząstki z płytki nazębnej neandertalczyków z 6 stanowisk archeologicznych, m.in. z Chorwacji, Włoch i Rosji. Wyniki uzyskane z analizy materiału z 48 zębów wskazują, że neandertalczycy ze wszystkich tych regionów regularnie jadali rośliny.
Holender ocenił miarodajność badania płytki jako metody rekonstrukcji diety, analizując płytkę grupy szympansów (zmarły one ostatnio z przyczyn naturalnych; ich dietę monitorowano przez 20 lat). Okazało się, że płytka rzeczywiści stanowi odzwierciedlenie menu z dłuższych okresów.
[...] Jedyną przyczyną zaskoczenia wynikami jest to, że oczekujemy, że pod względem poszukiwania/wyboru pożywienia neandertalczycy będą przypominać współczesnych zbieraczy-myśliwych. [...] W przeszłości postrzegaliśmy neandertalczyków jako prymitywnych jaskiniowców o bardzo podstawowym zachowaniu. Po uaktualnieniu danych uznajemy ich [z kolei] za bardzo współczesnych. To jednak nie oznacza, że powinniśmy ich upychać do szufladki - naszej własnej wersji człowieczeństwa.
Komentarze (3)
Ergo Sum, 28 października 2016, 15:04
Najnowsza nauka coraz częściej składa się do przekonania że neandertalczycy byli dużo bardziej cywilizowani niż sądziliśmy. Odkryto geny które mamy po nich. Wiązane są one z skłonnościami do Aspergera i autyzmu, co może świadczyć że ich społeczności choć inteligentne były wrażliwe, słabo skomunikowane, a to mogło przyczynić się do łatwej dominacji ich przez innych hominidów bardziej agresywnych. Może się okazać że to neandertalczycy byli bardziej "ludzcy" niż nasi dominujący przodkowie.
czy87553, 29 października 2016, 09:55
Skoro mamy geny po nich, to i oni byli naszymi przodkami.
Robin_Otzi, 29 października 2016, 21:55
Przejęcie części genów nie musi oznaczać przejęcia całości zachować neandertalczyków!
Kilka genów mogło zakłócić nasz genom i stąd domniemanie predyspozycji na pewne choroby!
To głównie biała rasa ma część genów po neandertalczykach.