Neandertalski podział pracy

| Humanistyka

Badanie 99 siekaczy i kłów 19 neandertalczyków z 3 stanowisk z Hiszpanii, Francji i Belgii wykazały, że istniał wśród nich podział obowiązków. Choć nie da się z całą pewnością ustalić, na czym polegały, to odnosząc się do współczesnych społeczeństw myśliwsko-zbierackich, naukowcy z Hiszpańskiego Komitetu Badań Naukowych uważają, że kobiety musiały sprawiać futra czy szyć i ozdabiać ubrania, podczas gdy panowie wykonywali i ostrzyli narzędzia.

Jak ujawnili autorzy publikacji z Journal of Human Evolution, skamieniałości z Hiszpanii (El Sidrón) są datowane na 100 tys. lat, z Francji (L'Hortus) na 50 tys. lat, a z Belgii (Spy) na 44 tys. lat. Analizowano zęby z różnych miejsc, by mieć pewność, że ustalenia zespołu nie są prawdziwe tylko dla jednego obszaru geograficznego.

Choć rowki były obecne na wszystkich zębach (neandertalczycy wykorzystywali je jako trzecią dłoń), w przypadku dorosłych osób płci żeńskiej wgłębienia były dłuższe i silniej zaznaczone. W przypadku drugiej z analizowanych cech - odprysków w szkliwie i zębinie - stwierdzono, że u kobiet  występowały one w zębach żuchwy, zaś u mężczyzn głównie w zębach szczęki.

Sądzimy, że podział pracy ze względu na płeć ograniczał się [...] do kilku zadań, ponieważ możliwe, że kobiety i mężczyźni na równi brali udział w polowaniu na dużą zwierzynę - podkreśla Almudena Estalrrich z Hiszpańskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej.

Badania neandertalczyków przyniosły w ostatnich latach szereg [ważnych] odkryć. Dzięki nim już nie postrzegamy ich jako niezbyt rozgarniętych istot. Wiemy, że hominidy te dbały o chorych, grzebały swoich zmarłych, jadły owoce morze, a nawet wyglądały inaczej, niż sądziliśmy: miały rude włosy, a także jasną skórę i włosy - podsumowuje prof. Antonio Rosas.

neandertalczyk płeć podział praca zadanie zęby kły siekacze rowki odpryski Almudena Estalrrich Antonio Rosas