Sztuczny neuron
Na szwedzkim Karolinska Institutet powstał pierwszy całkowicie sztuczny neuron. Urządzenie nie zawiera żadnych części biologicznych, ale mimo to jest w stanie komunikować się z żywą komórką. Obecnie ma ono rozmiary czubka ludzkiego palca, musi zatem zostać znacznie zmniejszone. W mózgu zdrowego dorosłego człowieka znajduje się bowiem około 86 miliardów neuronów. Jeśli wynalazek szwedzkich uczonych się sprawdzi, to być może w przyszłości zostanie wykorzystany do leczenia uszkodzeń wywołanych chorobami czy wypadkami.
„Przewidujemy, że w przyszłości, po dodaniu modułu komunikacji bezprzewodowej, nasz bioczujnik będzie można umieścić w jednej części organizmu i wykorzystywać go do uwalniania neuroprzekaźników w odległych lokalizacjach” - mówi profesor Agneta Richer-Dahlfors.
Prawdziwe neurony to wyspecjalizowane komórki, które uwalniają związki chemiczne. Związki te są konwertowane na sygnały elektryczne, a na drugim końcu kolejnego neuronu znowu pojawia się związek chemiczny. Syntetyczny neuron był w stanie, na szalce Petriego, wykryć sygnał chemiczny z komórki i przekonwertować go na sygnał elektryczny, dzięki czemu w drugiej szalce doszło do uwolnienia neuroprzekaźnika.
Być może syntetycznych neuronów nie uda się wykorzystać bezpośrednio w mózgu, ale niewykluczone jest użycie ich np. w protezach kończyn, dzięki czemu pacjenci będą mieli nad nimi większą kontrolę.
Komentarze (3)
Krzychoo, 1 lipca 2015, 21:35
Czy też można by było wykorzystać taką komunikację do utworzenia nowych połączeń w mózgu które naturalnie nie istnieją? Lub też do połączenia dwóch mózgów? Możliwości wydają się być trochę straszne: jak wyobrażę sobie obwiązkowe takie neurony dla każdego człowieka...
smoczeq, 2 lipca 2015, 08:27
To nic, pomyśl o hackowaniu takiej bezprzewodowej komunikacji. Będzie można sterować ludźmi jak marionetkami.
Hehs, urwisy w krzakach z laptopem będą bić dziadków z amputacjami ich własnymi protezami
glaude, 5 lipca 2015, 10:19
Na kopalni wiedzy 01.03.2013r. o 12:48 był zamieszczony artykuł pt.: "Organiczny komputer z połączonych mózgów". Nie wiem dlaczego, laptop w pracy nie chce mi skopiować tego linku- więc podaję dane artykułu do wyszukiwarki. Także to się już dzieje od minimum 2 lat- choć na razie na małą skalę .