Co ma minóg do regeneracji ludzkiego rdzenia?

| Medycyna
Drow_male, CC

By sprawdzić, czemu u niższych kręgowców po uszkodzeniu rdzenia neurony się regenerują, a u wyższych, np. ludzi, nie, naukowcy z Uniwersytetu Missouri wyizolowali od minoga morskiego zniszczone neurony połączeń siatkowo-rdzeniowych. W dalszej kolejności zajęli się hodowlą i oceną wpływu podania aktywatorów różnych grup przekaźników wtórnych (ang. second messengers) na wzrost komórek.

Zauważyli, że aktywacja cyklicznego AMP (cAMP) działała jak włącznik - przestawiając neurony z nierośnięcia w stan wzrostowy. Zabieg ten nie miał jednak wpływu na komórki, które zaczęły już rosnąć.

U ssaków cAMP wydaje się nasilać regenerację neuronalną w obrębie ośrodkowego układu nerwowego w środowisku, które normalnie ją hamuje. Cykliczny AMP wydaje się znosić niektóre z inhibitorów i sprzyjać przynajmniej częściowej regeneracji. Mamy nadzieję, że nasze studia z minogami pomogą sporządzić listę warunków istotnych dla regeneracji, aby pokierować rozwojem terapii dla kręgowców wyższych, w tym dla ludzi - podkreśla prof. Andrew McClellan, jeden z autorów badania pt. "Cykliczny AMP stymuluje odrastanie aksonów neuronów połączeń siatkowo-rdzeniowych, nie zmieniając znacząco ich właściwości biofizycznych".

neurony połączenia siatkowo-rdzeniowe regeneracja akson wzrost przekaźniki wtórne cykliczny AMP