Rybne lekarstwo na neuropatię cukrzycową
U myszy tłuszcze pozyskiwane z menhadena (Brevoortia tyrannus) pomagają poprawić kondycję nerwów uszkodzonych w wyniku cukrzycy. Przypomnijmy, że dotąd jedyną alternatywą była kontrola poziomu glukozy, która jedynie spowalniała neuropatię.
Neuropatia cukrzycowa jest bardzo kosztownym i upośledzającym powikłaniem cukrzycy. To główna przyczyna wrzodów stopy i amputacji niezwiązanych z urazem. Wpływ neuropatii na pacjenta i jego rodzinę jest niemierzalny - twierdzi Marek Yorek z VA Medical Center, dodając, że podobnie jak witaminy, oleje rybne będą łatwe w zażywaniu, a w połączeniu z innymi lekami dadzą niewiele skutków ubocznych.
Wcześniejsze badania nad otyłością i cukrzycą pokazały, że terapia kwasami omega-3 zapewnia lepszą kontrolę glikemii, korzystnie wpływa na funkcję wątroby oraz zmniejsza stan zapalny. Korzystne zjawiska przypisano rezolwinom, czyli związkom, których prekursorami są WNKT ω-3. Należą one do grupy SPM (ang. specialized pro-resolving mediators), a więc cząsteczek odpowiedzialnych za wygaszanie czy, inaczej mówiąc, rezolucję stanu zapalnego.
Ponieważ w ramach wcześniejszego eksperymentu zauważono, że dieta wzbogacona kwasami omega-3 z tłuszczu rybiego ogranicza neuropatię u szczurów z cukrzycą typu 1. i 2., teraz postanowiono ustalić dlaczego.
Myszom z cukrzycą typu 2. codziennie podawano olej z menhadena albo rezolwinę D1 (rezolwiny typu D powstają z kwasu dokozaheksaenowego, DHA). Na końcu badania oceniano kilka parametrów: prędkość przewodzenia nerwów czuciowych i ruchowych, wrażliwość termiczną, unerwienie oraz grubość komórek zwojowych siatkówki.
By modelować cukrzycę typu 2., myszy najpierw przez 8 tygodni karmiono wysokotłuszczową paszą, a później aplikowano im niskie dawki streptozotocyny. Po 8 tygodniach hiperglikemii zwierzętom z grup eksperymentalnych przez 6 tygodni podawano olej z menhadena lub wstrzykiwano 1 ng rezolwiny D1 na gram wagi ciała.
Nieleczone myszy miały obniżone czucie w łapach (hiperalgezję termiczną), co odpowiadało mniejszej liczbie nerwów w skórze i wolniejszemu przewodzeniu sygnału przez nerwy. Zaobserwowano nie tylko ograniczenie unerwienia skóry, ale i siatkówki. Charakterystyczne było pocienienie warstwy komórek zwojowych tej ostatniej. Choć olej czy rezolwina nie obniżały poziomu glukozy i hemoglobiny glikowanej HbA1C w pobliże zdrowego zakresu ani nie poprawiały wykorzystania cukru, dobrze wpływały na gęstość unerwienia i transmisję sygnałów czuciowych. Rezolwina stymulowała także wzrost aksonów.
Choć trzeba przeprowadzić więcej badań, w tym badania kliniczne na ludziach, nasze studia na zwierzętach sugerują, że oleje rybne mogą odwrócić część szkodliwych oddziaływań cukrzycy na nerwy.
Komentarze (0)