Brak dowodów na skuteczność nici dentystycznych

| Zdrowie/uroda
Illuminaut

Nici dentystyczne używane są od niemal 100 lat. Jednak, jak się okazuje, brak jest wystarczających dowodów naukowych, by stwierdzić, że ich stosowanie zapobiega próchnicy czy chorobom przyzębia.

Dziennikarze Associated Press wystąpili w ubiegłym roku do amerykańskich agend rządowych z prośbą o podanie badań, na podstawie których agendy te rekomendują stosowanie nici dentystycznych. Istnienie takich badań jest warunkiem koniecznym do wydania oficjalnej rekomendacji. W odpowiedzi dziennikarze dowiedzieli się, że wspomniane instytucje nie mają wystarczających danych, by wydać rekomendacje. W związku z tym Departament Rolnictwa oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej po cichu wycofały swoje rekomendacje dotyczące stosowania nici dentystycznych.

Jak się dowiadujemy, dotychczas przeprowadzono bardzo mało badań dotyczących wpływu używania nici dentystycznych na zdrowie. W 2011 roku autorzy analizy takich badań stwierdzili, że istnieją słabe, bardzo nieprzekonujące dowody sugerujące, że używanie nici dentystycznych obok mycia zębów może być związane z niewielką redukcją kamienia nazębnego w ciągu 1-3 miesięcy. Podczas wielu innych badań przyglądano się skutkom używania nici np. przez 2 tygodnie. To zbyt mało czasu, by mogła pojawić się próchnica czy choroby przyzębia.

Mimo braku dowodów dentyści nadal zalecają stosowanie nici. To mało ryzykowne i tanie - stwierdza Tim Iafolla z National Institutes of Health. Istnieje prawdopodobieństwo, że nici pomagają, więc zalecany ich stosowanie - dodaje.

nici dentystyczne skuteczność próchnica choroby przyzębia