Niedźwiedzie w ukrytej kamerze - Alaska live

| Nauki przyrodnicze
ZeroOne, CC

Na żywo można już było oglądać orły w gnieździe, teraz przyszedł czas na innego drapieżnika - niedźwiedzia brunatnego z Alaski. Każdego roku ponad 100 osobników zasadza się na 1,5-km odcinku rzeki Brooksa, by wyławiać nerki (Oncorhynchus nerka), pacyficzne łososie, które w okresie godowym wstępują do cieków wodnych.

Przekaz zawdzięczamy multimedialnej organizacji Explore. Została ona założona przez Annenburg Foundation i ma odczarowywać nieznane nacje i miejsca, a lipiec jest doskonałym miesiącem do obserwowania niedźwiedzi przy Wodospadach Brooksa w Parku Narodowym Katmai. Na witrynie Explore zamieszczono m.in. link do opracowania z profilami niedźwiedzi. Oprócz numeru i pseudonimu, na fiszkach podawana jest płeć zwierzęcia z klasyfikacją wiekową, znaki szczególne (a właściwie cały rysopis) i historia życia (szacowany wiek, cechy behawioralne, ulubione miejsca łowienia, techniki łowienia itp). Wszystkie zdjęcia opatrzono datami. W przewodniku pt. "Niedźwiedzie z Brooks River" opublikowano też wskazówki, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu fotografii z różnych pór roku, a także informacje o samej rzece i zdjęcie z oznaczeniami, gdzie łowią jakie niedźwiedzie.

Ze strony Explore dowiadujemy się, w jakich godzinach najlepiej prowadzić obserwacje (od 6.30 do 23.30 czasu alaskańskiego) i czym może się pochwalić Park Narodowy Katmai.

Choć dla łososi to widowisko jest krwawą rzezią, patrzenie na przesiadujące w rzece jak w jacuzzi niedźwiedzie działa bardzo relaksująco. Nad głowami Ursus arctos przelatują mewy, które także mają nadzieję się pożywić, zyskujemy więc możliwość podziwiania sporej części łańcucha pokarmowego naraz. Chętni mogą na bieżąco dzielić się swoimi odczuciami na czacie.

niedźwiedź brunatny Park Narodowy Katmai łosoś pacyficzny nerka kamera