Niedźwiedzice-kamerzystki
W kwietniu br. amerykańscy naukowcy założyli 4 niedźwiedzicom polarnym obroże GPS z kamerami. Samice znajdowały się na północ od Prudhoe Bay. Opublikowane właśnie nagrania dają ciekawy wgląd w codzienne życie Ursus maritimus.
"W 2013 r. rozmieściliśmy 2 kamery wideo, ale nie uzyskaliśmy żadnego nagrania, bo baterie nie wytrzymały arktycznych temperatur. W tym roku posłużyliśmy się innym sprzętem. Byliśmy bardzo poruszeni, gdy okazało się, że działa" - opowiada dr Todd Atwood z Programu Badania Niedźwiedzi Polarnych United States Geological Survey (USGS).
Obroże z kamerami są częścią studium, które ma pokazać, jak U. maritimus reagują na kurczenie się pokrywy lodowej w wyniku ocieplania klimatu. Koordynowaniem badań zajmują się biolog z USGS oraz Anthony Pagano, doktorant z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.
Nowe obroże z kamerami pozwalają łączyć dane o położeniu zwierząt z ich zachowaniami. Choć kamery działały zaledwie przez ok. 8-10 dni, naukowcy i tak zaczynają składać w całość różne elementy układanki. Dowiadują się, jak często niedźwiedzie jedzą, polują, odpoczywają, chodzą i pływają oraz jak na te zachowania wpływają warunki lodowe i inne czynniki. Uzyskiwane informacje pomogą biologom ocenić wskaźniki energetyczne oraz potrzeby żywieniowe niedźwiedzi polarnych oraz ewentualne oddziaływania zmieniającego się habitatu.
Komentarze (0)