Niedźwiedzie polarne polują na delfiny

| Nauki przyrodnicze
kuribo, CC

Głównym składnikiem diety niedźwiedzi polarnych są foki. Jednak Jon Aars z Norweskiego Instytutu Polarnego sfotografował niedźwiedzia żywiącego się delfinami.

Pierwsze tego typu zachowanie zostało udokumentowane w kwietniu 2014 roku. Zdaniem ekspertów, globalne ocieplenie zmusza niedźwiedzie do zmiany diety.

Delfiny regularnie przypływają latem do norweskiej części Arktyki. Nigdy jednak nie widziano ich wiosną czy zimą, kiedy to wody pokryte są lodem.

Od dwóch lat norwescy specjaliści obserwują znaczy ubytek lodu. Wolne od niego wody mogą przyciągać delfiny, które zostają uwięzione, gdy nagła zmiana wiatru przesunie masy lodu. Zdaniem Aarsa sfotografowany przez niego niedźwiedź mógł upolować delfiny, gdy podpływały one do otworu w lodzie, by nabrać powietrza. Nawet jeśli widziały niedźwiedzia, to nie miały wyjścia - mówi uczony.

Na zrobionych zdjęciach widzimy wychudzonego starego samca, który pożera jednego z delfinów, a drugiego zakopuje w śniegu na później. To również nigdy nie widziane wcześniej zachowanie. Sądzimy, że chciał schować delfina, by nie zjadły go inne niedźwiedzie, lisy lub ptaki. Zapewne miał zamiar zjeść go dzień czy dwa później, gdy przetrawi pierwszego - mówi Aars.

Od tego pierwszego przypadku z 2014 roku natrafiono już na pięć kolejnych przypadków delfinów zjedzonych przez niedźwiedzie polarne.

Niedźwiedzie to oportunistyczne drapieżniki. Mają kontakt ze zwierzętami, których wcześniej nie spotkały i z tego korzystają. Wiadomo, że czasami polują tez na małe walenie.

niedźwiedź polarny delfin globalne ocieplenie