Już najmłodsi korzystają z elektroniki

| Ciekawostki
yoshimov, CC

Ponad 33% dzieci korzysta ze smartfonów i tabletów jeszcze zanim nauczą się chodzić czy mówić. Taką informację usłyszeli uczestnicy corocznego spotkania Amerykańskich Towarzystw Pediatrycznych.

Specjaliści chcieli dowiedzieć się, jak często najmłodsi korzystają z elektroniki rozrywkowej, takiej jak telewizory, komputery, smartfony i tablety. Amerykańska Akademia Pediatrii uważa, że dzieci przed 2. rokiem życia w ogóle nie powinny mieć do czynienia z takimi urządzeniami. Eksperci stworzyli kwestionariusz, za pomocą którego badano w jakim wieku dzieci są wystawione na kontakt z takimi urządzeniami i jak ich używają. W badaniach wzięli udział rodzice dzieci, którzy przyszli ze swoimi pociechami do szpitalnej poradni pediatrycznej dla osób o niskich dochodach. Dane zebrano od 370 osób. Okazało się, że telewizory są w domach 97% badanych, 83% ma tablety, 77% posiada smartfony, a 59% ma w domu dostęp do internetu.

Specjaliści dowiedzieli się, że najmłodsi wyjątkowo często korzystają z elektroniki rozrywkowej. Aż 52% dzieci poniżej 1. roku życia oglądało telewizję, 36% używało ekranów dotykowych, 24% do kogoś dzwoniły, 15% używało programów komputerowych, a 12% grało w gry komputerowe. Przed ukończeniem 2. roku życia większość dzieci korzystało z urządzeń przenośnych.

Nie spodziewaliśmy się, że dzieci już w wieku 6 miesięcy mają styczność z takimi urządzeniami. Niektóre z nich korzystały z nich nawet przez 30 minut - mówi Hilda Kabali, główna autorka badań. Aż 73% rodziców daje swoim dzieciom do zabawy urządzenia mobilne w czasie, gdy sami zajmują się domem, 60% podczas robienia zakupów, 65% by dziecko uspokoić, a 29% by je uśpić. Z wiekiem rośnie nie tylko odsetek dzieci, które mają dostęp do urządzeń mobilnych, ale również czas, jaki przy nich spędzają. Aż 26% dzieci w wieku 2 lat i 38% dzieci w wieku 4 lat korzysta z tego typu urządzeń przez co najmniej godzinę dziennie.

niemowlę dziecko smartfon komputer gra telewizor