Kobiety z nieswoistymi zapaleniami jelit bardziej narażone na dysplazję/raka szyjki macicy

| Medycyna
ilovebutter, CC

Kobiety z nieswoistymi zapaleniami jelit (NZJ) są bardziej narażone na dysplazję szyjkową i raka szyjki macicy.

Nasze badanie pokazuje, że pacjentki z NZJ, zwłaszcza z chorobą Leśniowskiego-Crohna [ChLC], znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, nawet kiedy przechodzą zalecane badania przesiewowe [cytologiczne] - podkreśla prof. Tine Jess ze Statens Serum Institut w Kopenhadze.

Naukowcy przeprowadzili populacyjne badanie kliniczno-kontrolne 27.408 Dunek z NZJ zdiagnozowanym między 1979 a 2011 r. Większość (18.691) stanowiły kobiety z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, bo ChLC stwierdzono u "zaledwie" 8.717 osób. Pacjentki porównywano do odpowiednio dopasowanych kobiet z grupy kontrolnej (1.508.334). Odkryto związek między NZJ, zwłaszcza chorobą Leśniowskiego-Crohna, a dysplazją szyjki macicy. Spostrzeżenia tego nie dało się wyjaśnić różnicami w działaniach profilaktycznych, bo kobiety z ChLC wykonywały badania tak samo często jak przedstawicielki populacji generalnej, a częstość skryningu grupy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego była nawet nieco większa niż w grupie kontrolnej.

Autorzy publikacji z pisma Clinical Gastroenterology and Hepatology zaznaczają, że o ile zarówno panie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, jak i chorobą Leśniowskiego-Crohna, a więc 2 najczęstszymi postaciami NZJ, były bardziej zagrożone stwierdzeniem raka szyjki macicy przed zdiagnozowaniem NZJ, o tyle tylko pacjentki z chorobą Leśniowskiego znajdowały się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju raka po zdiagnozowaniu NZJ.

Akademicy zauważyli, że wśród pacjentek z chorobą Leśniowskiego-Crohna ryzyko neoplazji szyjki jest znacząco wyższe dla osób zdiagnozowanych w młodym wieku i leczonych azatiopryną. Na ryzyko zachorowania może również wpłynąć terapia antagonistami TNF-α.

nieswoiste zapalenia jelit NZJ choroba Leśniowskiego-Crohna ChLC wrzodziejące zapalenie jelita grubego dysplazja szyjkowa rak szyjki macicy ryzyko Tine Jess