Nanocząstki do leczenia nieswoistych zapaleń jelit

| Medycyna
Georgia State University

Amerykańsko-chiński zespół zaprojektował nanocząstki, które zmniejszając ekspresję sprzyjającej rozwojowi stanu zapalnego glikoproteiny CD98 z powierzchni komórek, pozwalają bezpiecznie leczyć nieswoiste zapalenia jelit (ang. inflammatory bowel diseases, IBD).

Obraliśmy na cel [właśnie] CD98, bo we wcześniejszym badaniu zauważyliśmy, że w aktywowanych komórkach odpornościowych związanych z IBD dochodzi do jej nadmiernej ekspresji - wyjaśnia prof. Didier Merlin z Instytutu Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Stanowego Georgii.

W samych USA na IBD, w tym na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cierpi ok. 1,3 mln osób. Z czasem objawy się zaostrzają. U pacjentów występują przewlekłe biegunki, gorączka, krwawienie z odbytu, a także utrata apetytu i wagi. Gdy leki nie pomagają, często konieczna jest operacja. Wg Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), chorzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka raka jelita grubego.

Najnowsze studium, którego wyniki ukazały się w piśmie Colloids and Surfaces B: Biointerfaces, sugeruje, że strategie nanoterapeutyczne mogą być realną alternatywną dla obecnie stosowanych leków (zastosowanie tych ostatnich ograniczają poważne skutki uboczne).

Naukowcy uzyskali swoje nanocząstki, łącząc siCD98, dwuniciową cząsteczkę RNA wyciszającą ekspresję genu CD98 w makrofagach, z chitozanem modyfikowanym kwasem urokanowym (UAC od ang. urocanic acid-modified chitosan). Okazało się, że po wprowadzeniu do makrofagów cząstki UAC/siCD98 działały przeciwzapalnie.

Zespół stwierdził, że nanocząstki mają pożądaną wielkość (156,0–247,1 nm) i nie wpływają toksycznie ani na makrofagi, ani na komórki nabłonka jelita grubego. Najlepsze właściwości przeciwzapalne miały cząstki, w których stosunek UAC i SiCD98 wynosił 60:1.

nieswoiste zapalenie jelit IBD glikoproteina CD98 nanocząstki Didier Merlin