Istnieje związek pomiędzy nadmierną wagą a 13 rodzajami nowotworów

| Zdrowie/uroda
Tobyotter (Tony Alter), CC

Amerykańskie CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) poinformowało, że istnieje związek pomiędzy otyłością a 40% nowotworów diagnozowanych w USA. W samym tylko roku 2014 na 13 typów nowotworów, z którymi w jakiś sposób powiązane są nadwaga i otyłość zachorowało 630 000 Amerykanów.

CDC i US National Cancer Institute oficjalnie stwierdzają, że nadmierna waga może wiązać się z nowotworem mózgu, szpiczakiem mnogim, nowotworem przełyku, pomenopauzalnym nowotworem piersi, nowotworem tarczycy, pęcherzyka żółciowego, żołądka, wątroby, trzustki, nerek, jajników, jelita grubego i odbytu. Doktor Lisa Richardson, szefowa Wydziału Zapobiegania Nowotworom w CDC poinformowała na konferencji prasowej, że wstępne wyniki badań sugerują, iż utrata wagi może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów.

Specjaliści zwracają uwagę, że od lat 90. ubiegłego wieku liczba przypadków nowotworów w USA spada, jednak notuje się wzrosty liczby nowotworów powiązanych z nadmierną wagą, co zmniejsza ogólne tempo spadku zachorowań. Spośród wspomnianych 630 000 przypadków zachorowań na nowotwory powiązane z nadmierną wagą około 2/3 dotyczyło osób w wieku 50-74 lat.

Z wyjątkiem nowotworu jelita grubego, liczba przypadków nowotworów powiązanych z nadmierną wagą wzrosła o 7% w latach 2005-2014. W tym samym czasie liczba nowotworów nie powiązanych z wagą spadła.

Wśród najważniejszych wniosków z opublikowanego raportu należy wspomnieć, że ze wszystkich nowotworów aż 55% nowotworów u kobiet i 24% nowotworów u mężczyzn było powiązanych z nadmierną wagą. U białych i czarnych występuje więcej nowotworów powiązanych z nadmierną wagą niż u innych grup etnicznych. Liczba nowotworów związanych z nadmierną wagą zwiększyła się o 7% w latach 2005-2014. Jednak liczba nowotworów jelita grubego spadła w tym samym czasie o 23%. Specjaliści uważają, że za spadek odpowiedzialne są prowadzone programy badań zapobiegawczych. Liczba przypadków nowotworów nie powiązanych z wagą zmniejszyła się o 13%. Z wyjątkiem nowotworu jelita grubego liczba przypadków nowotworów powiązanych z wagą wzrosła u osób przed 75. rokiem życia.

World Cancer Research Fund ocenia, że 20% nowotworów w USA jest spowodowanych kombinacją zbyt dużej wagi ciała, brakiem aktywności fizycznej, nadmiernym spożyciem alkoholu i złym odżywianiem się.

nowotwór nadwaga otyłość