Nastrzykiwanie guza

| Medycyna
Rev. Xanatos Satanicos Bombastisoc (ClintJCL)

Firma Presage Biosciences pracuje nad nowatorską technologią walki z nowotworami. Przedsiębiorstwo rozwija urządzenie, które wstrzykuje niewielkie dawki różnych leków w guza znajdującego się w organizmie pacjenta. Guz taki miałby być następnie usuwany i poddawany badaniom pozwalającym stwierdzić, który z leków najskuteczniej zwalczał komórki nowotworowe. Lek ten będzie następnie podawany pacjentowi dożylnie, w celu zwalczenia pozostałych komórek nowotworowych.

Obecnie onkolodzy, podając pacjentowi lek, nie mają gwarancji że on zadziała. Często lekarstwo nie zwalcza choroby, a tylko wywołuje efekty uboczne. Założyciel Presage Bioscience, Jim Olson, pediatra-neuroonkolog z Seattle Children's Hospital, który pracuje też we Fred Hutchinson Cancer Research Center mówi: Mam już dość przepisywania dzieciom eksperymentalnych leków, w przypadku których szanse na zadziałanie wynoszą tylko 6% i które najprawdopodobniej tylko im zaszkodzą.

Urządzenie Presage korzysta z licznych igieł, które wstrzykują przez skórę lekarstwo do guza. Ilość wprowadzanego środka Olson opisał jako jedną piątą kropli. Presage opublikowało już dane z wynikami testów klinicznych, a obecnie pracuje nad niewielką, przenośną wersją urządzenia.

Wynalazek przyda się nie tylko przy spersonalizowanym leczeniu nowotworów. Może również wspomóc badania nad nowymi lekami czy też nad szybko rozwiającą się dziedziną onkologii - badaniem kombinacji różnych leków. Firma farmaceutyczna Millenium, która już korzysta z urządzenia Presage zauważa, że dzięki niemu testy przebiegają znacznie szybciej niż przy tradycyjnym testowaniu każdego leku z osobna.

nowotwór nastrzykiwanie lekarstwa guz Presage Biosciences