Rozwiązano zagadkę obiecujących leków przeciwnowotworowych

| Medycyna
Goldmund100, CC

Australijczycy rozwiązali zagadkę działania nutlin, obiecujących leków przeciwnowotworowych.

Nutliny - badane pod kątem terapii nowotworów krwi - aktywują gen p53, który odpowiada za kontrolę podziałów komórkowych. Koduje on białko nazywane "strażnikiem genomu", wymuszające na komórce powstrzymanie podziału w sytuacjach, gdy ta zachowuje się nieprawidłowo, czyli np. nadmiernie się dzieli lub ulega mutacjom. Dotąd nie było jednak wiadomo, czy nutliny zabijają komórki nowotworowe, czy tylko czasowo je hamują.

Doktorzy Liz Valente i Brandon Aubrey oraz prof. Andreas Strasser z Instytutu Waltera i Elizy Hallów wykazali, że nutliny aktywują gen p53, by wyzwolić programowaną śmierć komórek nowotworowych - apoptozę. Udało się to ustalić dzięki obecności białka PUMA.

Szczegółowe zrozumienie działania leków pomoże nam w zaprojektowaniu lepszych testów klinicznych i przybliżeniu do bardziej precyzyjnych i spersonalizowanych metod terapii nowotworów - podkreśla Aubrey.

Działający prawidłowo p53 jest aktywowany w odpowiedzi na wczesne zmiany nowotworowe w komórce. Bez jego pomocy uszkodzona komórka będzie się namnażać, prowadząc do rozwoju nowotworu. [Niezmutowany] p53 pozostaje uśpiony w wielu rodzajach nowotworu, a nutliny działają, ponownie go aktywując - opowiada prof. Strasser.

nutliny nowotwory krwi p53 gen apoptoza Liz Valente Brandon Aubrey Andreas Strasser