Już niemowlęta reagują na informacje przekazywane przez białka oczu

| Psychologia
University of Virginia

Ludzie są jedynymi naczelnymi z dużymi twardówkami (tzw. białkami oczu). Stopień ich widoczności i ustawienie wskazuje na odczuwane emocje. Szeroko otwarte przy strachu lub zaskoczeniu oczy odsłaniają sporą część twardówki, podczas gdy szczęście czy radość wiążą się ze zmrużeniem oczu i zmniejszeniem widoczności białek. Wrażliwość na tego typu wskazówki jest wpisana w mózg dorosłych (reakcja pojawia się nawet bez świadomego spostrzegania), naukowcy zastanawiali się jednak, na jakim etapie rozwoju się ona pojawia. Okazuje się, że w niemowlęctwie, w wieku ok. 7 miesięcy.

Nasze studium potwierdziło [...], że u ludzi występują specyficzne procesy mózgowe, umożliwiające automatyczne reagowanie na wskazówki związane z oczami - podkreśla Tobias Grossmann z Uniwersytetu Wirginii.

Grossmmann i Sarah Jessen z Instytutu Maxa Plancka posłużyli się EEG. Mierzyli aktywność mózgu 7-miesięcznych dzieci, którym pokazywano m.in. rysunki oczu szeroko otwartych, zmrużonych, odwróconych i patrzących wprost na odbiorcę. Podczas eksperymentu maluchy siedziały na kolanach rodziców.

Okazało się, że mózgi dzieci reagowały różnie w zależności od wyrazu twarzy sugerowanego przez oglądane przez nie oczy. Niemowlęta widziały fotografie oczu przez zaledwie 50 milisekund, czyli znacznie krócej, niż jest to konieczne, by osoba w tym wieku świadomie postrzegała ten rodzaj informacji wzrokowej.

Ich mózgi wyraźnie reagowały na wskazówki społeczne przekazywane przez oczy, pokazując, że nawet bez świadomego postrzegania ludzkie niemowlęta są w stanie wykryć subtelne wskazówki społeczne. Istnienie takich mechanizmów mózgowych u niemowląt stanowi zapewne ważną podbudowę pod rozwój interakcyjnych zdolności społecznych - podsumowuje Grossmann.

oczy białka twardówka emocje niemowlęta dorośli mózg reakcja wzorzec Tobias Grossmann Sarah Jessen