Co z nerkami, to i z mózgiem

| Zdrowie/uroda
Tareq Salahuddin, CC

Spadek wydajności pracy nerek wiąże się z pogorszeniem ogólnego funkcjonowania poznawczego, myślenia abstrakcyjnego i pamięci werbalnej.

Naukowcy z Temple University, University of Main oraz University of Maryland przyglądali się pięcioletnim danym 590 osób. Chcieli sprawdzić, w jakim zakresie zmieniła się wtedy funkcja nerek i czy miało to jakieś przełożenie na stopień pogorszenia funkcjonowania poznawczego.

Prof. Adam Davey z Temple University podkreśla, że układ naczyniowy, a więc np. ciśnienie krwi, wpływa zarówno na mózg, jak i na nerki. Naturalne jest więc oczekiwanie, że zmiany w jednym narządzie będą powiązane ze zmianami zaobserwowanymi w drugim organie.

Wstępne podejrzenia rzeczywiście się potwierdziły. [...] Zyskaliśmy dowody, że stopień pogorszenia funkcjonowania poznawczego ma związek z deterioracją funkcji nerek.

W miarę starzenia funkcja naszych nerek naturalnie się pogarsza, więc jeśli wpływa na nią coś jeszcze, np. przewlekła choroba nerek, powinniśmy się o tym dowiedzieć najszybciej, jak to tylko możliwe. To kwestia wymagająca kontrolowania, podobnie jak np. nadciśnienie.

W porównaniu do osób z demencją, spadek poziomu funkcjonowania poznawczego nie był u chorych na nerki tak duży, by nie mogli oni brać pełnego udziału w procesie terapeutycznym - pacjenci nadal byli w stanie zażywać leki samodzielnie i o wyznaczonej porze. Rozumieli też informacje przekazywane przez specjalistę.

ogólne funkcjonowanie poznawcze nerki deterioracja mózg układ naczyniowy pamięć werbalna myślenie abstrakcyjne Adam Davey