Co z nerkami, to i z mózgiem
Spadek wydajności pracy nerek wiąże się z pogorszeniem ogólnego funkcjonowania poznawczego, myślenia abstrakcyjnego i pamięci werbalnej.
Naukowcy z Temple University, University of Main oraz University of Maryland przyglądali się pięcioletnim danym 590 osób. Chcieli sprawdzić, w jakim zakresie zmieniła się wtedy funkcja nerek i czy miało to jakieś przełożenie na stopień pogorszenia funkcjonowania poznawczego.
Prof. Adam Davey z Temple University podkreśla, że układ naczyniowy, a więc np. ciśnienie krwi, wpływa zarówno na mózg, jak i na nerki. Naturalne jest więc oczekiwanie, że zmiany w jednym narządzie będą powiązane ze zmianami zaobserwowanymi w drugim organie.
Wstępne podejrzenia rzeczywiście się potwierdziły. [...] Zyskaliśmy dowody, że stopień pogorszenia funkcjonowania poznawczego ma związek z deterioracją funkcji nerek.
W miarę starzenia funkcja naszych nerek naturalnie się pogarsza, więc jeśli wpływa na nią coś jeszcze, np. przewlekła choroba nerek, powinniśmy się o tym dowiedzieć najszybciej, jak to tylko możliwe. To kwestia wymagająca kontrolowania, podobnie jak np. nadciśnienie.
W porównaniu do osób z demencją, spadek poziomu funkcjonowania poznawczego nie był u chorych na nerki tak duży, by nie mogli oni brać pełnego udziału w procesie terapeutycznym - pacjenci nadal byli w stanie zażywać leki samodzielnie i o wyznaczonej porze. Rozumieli też informacje przekazywane przez specjalistę.
Komentarze (3)
Acrux, 23 listopada 2012, 18:36
Jakoś nie wydaje mi się, żeby skutki zaburzeń nerek były aż tak duże, żeby pacjent miał aż tak poważne problemy z mózgiem... bo to trochę straszne jest.
waldi888231200, 4 grudnia 2012, 18:34
Mój pies jak siadły mu nerki to popadał w śpiączkę i się przewracał , potem zdechł.
Acrux, 7 grudnia 2012, 19:45
Mózg zatruty... : P masakra.