Unikatowy ogród pogrzebowy sprzed 4000 lat

| Humanistyka
Hiszpańska misja archeologiczna w Draa Abul Nagaa

Jak donosi serwis Ahram Online archeolodzy odnaleźli unikatowy liczący sobie 4000 lat ogród pogrzebowy. Odkryto go w nekropolii Draa Abul Naga położonej przy Dolinie Królów. Ogród został odkopany przez hiszpańską misję archeologiczną przy grobowcu z okresu Średniego Państwa. Misja ta prowadziła prace wokół grobowca generała Djehuty, który służył pod faraonem Totmesem III (1458-1425 p.n.e) z XVIII dynastii, czyli z już z okresu Nowego Państwa.

Ogród mierzy 3x2 metry i został podzielony na kwadraty o boku około 30 centymetrów. Wydaje się, że w każdym z kwadratów uprawiano inne rośliny. W środku ogrodu znajdują się dwa niewielkie wyniesienia, na których mogły rosnąć drzewka lub krzewy. W jednym z rogów znaleziono korzenie i pień drzewka o długości około 30 centymetrów. Obok znajdowała się miska z suszonymi daktylami i innymi owocami. To prawdopodobnie ofiara.

!RCOL

Odkrycie ogrodu może rzucić światło na środowisko naturalne i sposoby uprawy w starożytnych Tebach w Średnim Państwie około roku 2000 przed Chrystusem, powiedział profesor Jose Galan, kierownik hiszpańskiej misji archeologicznej. Uczony mówi, że dotychczas podobne ogrody znajdowano przy grobowcach z okresu Nowego Państwa, gdzie za pomocą drzew wyznaczały one wejście do miejsca pochówku. Prawdopodobnie ogrody takie miały znaczenie symboliczne i odgrywały jaką rolę w rytuałach pogrzebowych. Profesor Galan podkreśla, że nigdy wcześniej nie znaleziono podobnego ogrodu w Tebach, a odkrycie jego zespołu potwierdza to, co o kulturze i religii starożytnego Egiptu wiedzieliśmy dotychczas tylko z ikonografii.

Ogród to jednak nie jedyne fascynujące znalezisko. W pobliżu wejścia do tego samego grobowca z okresu Średniego Państwa znaleziono, przylepioną do jego fasady, niewielką kapliczkę o wymiarach 46x70x55 centymetrów, a wewnątrz niej znajdowały się dwie stele z okresu XIII dynastii, z około 1800 roku przed Chrystusem. Wstępne badania wykazały, że właściciel jednej z nich nazywał się Renef-Seneb, a właścicielem drugiej był obywatel Khemenit, syn pani Idenu. Ta druga stela wymienia bogów Montu, Ptaha, Sokara i Ozyrysa.

Odkrycia te podkreślają znaczenie centralnego obszaru Dra Abul Naga jako świętego miejsca odbywania różnych obrzędów religijnych w czasach Środkowego Państwa, mówi Galan. Hiszpanie od 16 lat pracują w pobliżu grobowca Djehuty.

ogród pogrzebowy Egipt Dolina Królów Draa Abul Naga