W naczyniach sprzed ok. 8 tys. lat znaleziono resztki oliwy

| Humanistyka
Israel Antiquities Authority

W Izraelu ludzie wyciskali oliwę już przed 8 tysiącami lat. Naukowcy odkryli bowiem pozostałości oliwy na naczyniach glinianych z 6. tysiąclecia przed naszą erą.

Israel Antiquities Authority Israel Antiquities Authority

To najstarszy dowód na wykorzystywanie oliwy w kraju [Izraelu], a może i nawet w całym basenie Morza Śródziemnego - twierdzą Ianir Milevski i Nimrod Getzov z Izraelskiej Służby Starożytności.

Wykopaliska w Seforisie (Ein Zippori) w Dolnej Galilei zarządzono przed poszerzeniem autostrady nr 79. Ceramikę znaleziono w czasie wykopalisk, prowadzonych w latach 2011-13.

Milevski i Getzov chcieli wiedzieć, co przechowywano w naczyniach, dlatego wyekstrahowali resztki organiczne przy pomocy Dvory'ego Namdara z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Hebrajskiego. Chromatografia gazowa ze spektrometrią mas wykazała, że w ceramice znajdowała się oliwa z oliwek z wczesnego charkolitu. W sumie archeolodzy zbadali 20 naczyń, w tym 2 datujące się na ok. 5800 r. p.n.e.

By dodatkowo potwierdzić wyniki, naukowcy przyjrzeli się współczesnym fragmentom glinianej ceramiki z resztkami jednorocznej oliwy. Odkryto duże chemiczne podobieństwo między prehistorycznymi i dzisiejszymi próbkami.

Uzyskane wyniki stanowią poparcie dla wcześniejszych studiów, które sugerowały, że ludzie udomowili drzewo oliwne 6-8 tys. lat temu. Archeolodzy już od jakiegoś czasu podejrzewali, że w prehistorycznym północnym Izraelu kwitł przemysł oliwny, ale dopiero teraz zdobyto dowody na wykorzystanie tego oleju w tak wczesnych czasach. Możliwe, że stanowił on część diety i służył do oświetlania pomieszczeń.

Po włączeniu oliwy podstawowa dieta śródziemnomorska była już kompletna. Od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy śródziemnomorska ekonomia opiera się na wysokiej jakości oliwie, zbożach i moszczu, trzech produktach często wymienianych w Biblii.

oliwa naczynia ceramika resztki chromatografia gazowa ze spektrometrią mas charkolit Seforis Ianir Milevski Nimrod Getzov