Od schudnięcia głowa nie boli

| Medycyna
Avenue G, CC

W wielu przypadkach u osób przechodzących operacje bariatryczne dochodzi do zmniejszenia częstości i uciążliwości migren. Choć wcześniejsze badania sugerowały, że otyłość może nasilać bóle głowy, po raz pierwszy wykazano, że utrata zbędnych kilogramów przynosi w tym zakresie ulgę (Neurology).

Studium Dale'a Bonda z Centrum Badań nad Kontrolą Wagi i Cukrzycą Miriam Hospital wykazało, że pół roku po operacji niemal połowa otyłych pacjentów doświadczyła 50-proc. lub większego spadku częstości występowania migren. Im więcej dana osoba schudła, tym większą poprawę dostrzegała i to bez względu na rodzaj operacji, jakiej została poddana.

W okresie objętym badaniem ochotnicy stracili średnio ok. 30 kg. Amerykanie podkreślają, że trzeba sprawdzić, czy mniejszej utracie wagi również towarzyszy poprawa w zakresie symptomów migrenowych. Lekarze mają tu na myśli interwencje polegające na zmianie diety i nasileniu aktywności fizycznej. Operacje bariatryczne (np. zmniejszanie żołądka) nie staną się nigdy sposobem na leczenie migreny, ale uświadamiają, jak istotne jest kontrolowanie wagi i diety jako czynników ryzyka bólów głowy tego rodzaju.

W studium zespołu doktora Bonda wzięły udział 24 osoby ze znaczną otyłością – przeciętna waga wynosiła 125 kg (średnie BMI przed operacją to 46,6) – które jednocześnie uskarżały się na migreny. Większość (88%) stanowiły kobiety, przeważali pacjenci w średnim wieku. Ponad 50% badanych przeszło laparoskopowy zabieg zakładania opaski żołądkowej, inni zdecydowali się na wyłączenie żołądkowe metodą Roux. Po 6 miesiącach średnie BMI spadło do 34,6.

Za pomocą standardowych kwestionariuszy migrenowych naukowcy oceniali stan zdrowia pacjentów przed i pół roku po zabiegu bariatrycznym. Wyliczono, że doszło do znacznego zmniejszenia częstotliwości migren z nieco ponad 11 dni (11,1) z bólem głowy przed operacją do 6,7 po założeniu opaski lub ominięcia. Niemal połowa chorych doświadczyła co najmniej 50-proc. poprawy. Okazało się także, że obniżeniu uległa nie tylko częstotliwość bólów głowy, ale i ich nasilenie. Przed operacją u 50% ochotników migreny prowadziły do umiarkowanego-głębokiego upośledzenia funkcjonowania, część osób musiała wtedy korzystać z pomocy lekarskiej. Pół roku po zabiegu odsetek pacjentów zmagających się z tego typu problemami spadł do 12,5%.

Bond zaznacza, że tak znaczna poprawa nastąpiła, mimo że 6 miesięcy po operacji 70% osób nadal spełniało kryteria otyłości.

operacja bariatryczna opaska żołądkowa migrena wyłączenie żołądkowe metodą Roux Dake Bond