Zdrowie staniało

| Ciekawostki
sxc.hu

Jak przekonują profesor David Cutler i Nikhil Sahni, pracownicy Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Harvarda, w USA doszło do spowolnienia wzrostu kosztów opieki zdrowotnej. Jeśli trend taki utrzyma się przez kolejną dekadę, to  system Medicare zaoszczędzi aż 770 miliardów dolarów.

W artykule opublikowanym w Health Affairs obaj naukowcy wymieniają przyczyny tego spowolnienia, w wśród nich wolniejszy rozwój nowych leków i technologii medycznych oraz zwiększoną efektywność samego systemu.

Historycznie rzecz ujmując, od lat 60. koszty opieki medycznej rosły każdego roku średnio o 1,5-2 punkty procentowe więcej niż rosło PKB. Jednak w ostatniej dekadzie koszty te nie zwiększyły się w stosunku do PKB. W perspektywie kolejnej dekady oznacza to olbrzymie oszczędności - mówi Cutler, który w 2008 był doradcą ds. polityki medycznej podczas kampanii Baracka Obamy.

Zdaniem Cutlera, jeśli sytuacja się nie zmieni, przedsiębiorstwa będą mogły wypłacić pracownikom pieniądze zaoszczędzone na ubezpieczeniach medycznych, a budżet federalny będzie mógł liczyć na olbrzymie oszczędności związane z prowadzonymi przez siebie programami ubezpieczeniowymi.

Już wcześniejsze badania pokazały spowolnienie wzrostu kosztów opieki medycznej, jednak, jak twierdzą Cutler i Sahni, były one obarczone poważnym błędem. Kongresowe Biuro Budżetowe i Medicare oceniało, że spowolnienie jest spowodowane kryzysem. Naukowcy z Harvarda uważają, że kryzys jest odpowiedzialny za 37% spowolnienia. Większość jest związana z innymi czynnikami. Z jakichś przyczyn technologia leczenia ludzi rozwija się wolniej niż w przeszłości. W ciągu ostatnich lat opracowano dużo leków onkologicznych, które były postrzegane jako potencjalnie przełomowe, ale większość z nich nie sprzedawała się tak dobrze, jak sądzono. Koncerny farmaceutyczne wydają coraz więcej pieniędzy na prace badawczo-rozwojowe, ale liczba dopuszczonych do użycia nowych leków nie zmienia się - wyjaśnia Cutler.

opieka zdrowotna koszt USA