Smartfony ujawniają fakty dotyczące plastyczności mózgu

| Psychologia
Panasonic

Kiedy ludzie spędzają dużo czasu, pracując na ekranach dotykowych smartfonów, wpływa to na reprezentacje ich palców w mózgu.

Byłem naprawdę zaskoczony skalą zmian wywołanych wykorzystaniem smartfonów. Uderzyło mnie również, jak dużą część zmienności międzyosobniczej w zakresie sygnałów mózgowych związanych z opuszkami da się wyjaśnić właśnie logami smartfona - opowiada Arko Ghosh z Politechniki Federalnej w Zurychu.

Projekt rozpoczął się, gdy Szwajcarzy zorientowali się, że współczesną obsesję na punkcie smartfonów można zaprząc do badania plastyczności mózgu. Ludzie nie tylko zaczęli nagle wykorzystywać opuszki, zwłaszcza kciuków, w nowy sposób, ale i robią to stale. Dodatkowo telefony przechowują naszą cyfrową historię.

Neurolodzy od dawna badali plastyczność mózgu w wyspecjalizowanych grupach, np. u zawodowych muzyków czy u pasjonatów gier wideo, smartfony po raz pierwszy pozwalają jednak stwierdzić, jak codzienne życie kształtuje mózgi zwykłych ludzi.

Zespół Ghosha wykonał EEG, by utrwalić reakcję mózgu na bodziec mechaniczny (dotyk), działający na 3 palce (kciuk i palce wskazujący i środkowy) użytkowników smartfonów. Porównywano ją do osób nadal korzystających ze starszych modeli komórek.

Okazało się, że aktywność mózgu użytkowników smartfonów wzrastała po dotknięciu wszystkich 3 opuszek. Nasilenie aktywności związanej z opuszkami kciuka i palca wskazującego było wprost proporcjonalne do intensywności korzystania ze smartfona (tę ostatnią oceniano w oparciu o logi z baterii). Czubek kciuka był nawet wrażliwy na codzienne fluktuacje: im mniej czasu minęło od czasu ostatniego intensywnego posługiwania się telefonem, tym większy wzbudzany potencjał korowy.

Uzyskane wyniki sugerują, że powtarzalne ruchy na gładkiej powierzchni ekranu dotykowego zmieniają przetwarzanie bodźców czuciowych z dłoni. Aktualizacja mózgowych reprezentacji opuszek wydaje się zachodzić codziennie. Sugerujemy, że przetwarzanie czuciowe we współczesnym mózgu jest stale kształtowane przez osobiste doświadczenia z technologią cyfrową - podsumowuje Ghosh.

opuszki palce mózg reprezentacja aktywność korowa plastyczność smartfon ekran dotykowy Arko Ghosh