Orzechy chronią przed głównymi przyczynami zgonu

| Zdrowie/uroda
s58y, CC

Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht potwierdzili istnienie związku między spożyciem orzechów, w tym orzechów ziemnych, a niższym wskaźnikiem umieralności.

W przypadku kobiet i mężczyzn, którzy jedli co najmniej 10 g orzechów dziennie, ryzyko śmierci z powodu chorób będących wiodącymi przyczynami zgonu było niższe niż u ludzi niejedzących orzechów.

Spadek umieralności był największy w odniesieniu do chorób układu oddechowego, neurodegeneracyjnych i cukrzycy. Za nimi uplasowały się nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Efekty były takie same u obu płci. Orzechy ziemne zapewniały co najmniej tak samo duże spadki wskaźnika śmiertelności, co orzechy drzewne, jednak masło orzechowe nie wiązało się ze zmniejszeniem śmiertelności.

Akademicy wykorzystali dane zebrane w ramach Netherlands Cohort Study (jest ono prowadzone od września 1986 r. i objęło ponad 120 tys. kobiet i mężczyzn w wieku 55-69 lat). Badanych pytano o wielkość porcji i częstość spożycia orzechów ziemnych, orzechów drzewnych i masła orzechowego. Holendrzy analizowali związek spożycia orzechów ze śmiertelnością ogólną i z konkretnych przyczyn.

Związek między spożyciem orzechów, w tym fistaszków, a zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca potwierdził wyniki wcześniejszych amerykańskich i azjatyckich studiów. Holenderscy badacze ustalili jednak, że wśród konsumentów orzechów niższa jest także śmiertelność z powodu nowotworów, cukrzycy oraz chorób układu oddechowego i neurodegeneracyjnych.

To nadzwyczajne, że znacząco niższą śmiertelność obserwowano już przy poziomie spożycia orzechów drzewnych/ziemnych rzędu 15 g dziennie (to mniej więcej pół garści). Wyższe spożycie nie wiązało się z dalszym spadkiem ryzyka zgonu. Wnioski zostały potwierdzone przez metaanalizę wcześniej opublikowanych badań i wyników Netherlands Cohort Study; w przypadku śmiertelności z powodu nowotworów i chorób układu oddechowego występował ten sam zależny od dawki wzorzec - opowiada prof. Piet van den Brandt.

Fistaszki i orzechy drzewne zawierają jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, włókna, przeciwutleniacze i inne bioaktywne czynniki, które zapewne przyczyniają się do obniżenia wskaźnika umieralności. Oprócz orzechów masło orzechowe zawiera także inne składniki, np. sól i oleje roślinne. Kiedyś wykazano, że występują w nim tłuszcze trans. Niekorzystny wpływ soli i tłuszczów trans może więc niwelować ochronny wpływ fistaszków.

orzechy ziemne fistaszki orzechy drzewne wskaźnik umieralności ryzyko zgonu nowotwory cukrzyca choroby sercowo-naczyniowe masło orzechowe Piet van den Brandt