Jak cię widzą, tak cię piszą w MRI

| Psychologia
frostnova, CC

Można stwierdzić, o kim myśli dana osoba, analizując wzorce aktywności jej mózgu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Cornella.

Kiedy spojrzeliśmy na nasze dane, byliśmy zszokowani, że na podstawie aktywności mózgu potrafiliśmy odkodować, o kim ktoś myślał - opowiada prof. Nathan Spreng.

Amerykanie tłumaczą, że aby przetrwać, musimy rozumieć i przewidywać zachowania innych. Dotąd jednak niewiele wiedziano o tym, jak mózg obrazuje trwałe cechy czyjejś osobowości, a przecież mogą one sugerować, co ktoś zrobi w nowej dla wszystkich sytuacji.

Zespół zebrał grupę 19 młodych dorosłych. Badanych poproszono o zapoznanie się z osobowościami 4 ludzi. Później przedstawiano im różne scenariusze (np. że do autobusu wsiada staruszek, a w pojeździe nie ma wolnych miejsc) i pytano o to, jak zachowałaby się konkretna osoba. Podczas eksperymentu mózg ochotników skanowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Okazało się, że z każdą osobowością wiązał się inny wzorzec aktywności przyśrodkowej kory przedczołowej (ang. medial prefrontal cortex, mPFC). Uzyskane wyniki sugerują, że mózg koduje cechy osobowości innych w różnych obszarach i że informacje te są integrowane w mPFC. W ten sposób powstaje całościowy model, który można wykorzystać w planowaniu społecznym.

osobowość mózg cechy integrować model zachowanie mPFC przyśrodkowa kora przedczołowa Nathan Spreng