Do serca kobiety przez żołądek

| Psychologia
Dinner Series, CC

Kobiece mózgi silniej reagują na romantyczne wskazówki przy pełnym żołądku.

W ramach małego pilotażowego studium naukowcy z Drexel University porównywali obwody mózgowe w stanie głodu i sytości. Badali kobiety, które były kiedyś na diecie i takie, które nigdy się nie odchudzały.

Odkryliśmy, że u młodych kobiet, zarówno tych, które się odchudzały, jak i tych, które nigdy tego nie robiły, aktywacja w powiązanych z nagrodą rejonach mózgu była większa po jedzeniu niż na czczo - opowiada dr Alice Ely.

Jak dodaje Amerykanka, wcześniejsze badania pokazywały raczej coś przeciwnego, że ludzie są wrażliwsi na nagradzające bodźce, gdy są głodni. W tym przypadku silniej reagowały [jednak] najedzone badane. Dane sugerują, że jedzenie może przygotowywać lub uwrażliwiać młode kobiety na nagrody inne niż jedzenie. Stanowią także poparcie dla badań wspominających o wspólnych obwodach neuronalnych dla jedzenia i seksu.

Najnowsze studium to kontynuacja wcześniejszego badania, którego wyniki ukazały się w piśmie Obesity w 2014 r. Ely i inni sprawdzali, czy reakcja nagrodowa na jedzenie różni się znacząco u kobiet zagrożonych otyłością, czyli takich, które w przeszłości się odchudzały i pań, które nigdy tego nie robiły. Wszystkie uczestniczki studium były młode i miały prawidłową wagę. Naukowcy stwierdzili wtedy, że mózgi najedzonych badanych z historią odchudzania reagowały o wiele silniej na pozytywne bodźce pokarmowe niż mózgi osób, które nigdy nie były na diecie albo właśnie się odchudzały.

W porównaniu do 2 pozostałych grup, w stanie sytości ośrodki nagrody byłych odchudzających się reagowały silniej na wskazówki w postaci bardzo apetycznych potraw (reakcję porównywano do bodźców neutralnych i umiarkowanie apetycznych). Do pierwszej kategorii należało np. ciasto czekoladowe, a do drugiej np. marchewka.

Ely wyjaśnia, że byłe odchudzające, które jak wykazały badania podłużne, są bardziej zagrożone przyrostem wagi, mogą być predysponowane przez obwody nagrody, by pragnąć jedzenia bardziej niż ludzie, którzy nigdy się nie odchudzali.

W oparciu o uzyskane rok temu wyniki dywagowaliśmy, że po jedzeniu ci, którzy się kiedyś odchudzali, są inaczej wrażliwi na nagrodę jako taką. Przetestowaliśmy więc tę hipotezę, porównując aktywację mózgu tej samej grupy na romantyczne i neutralne zdjęcia w stanie głodu i sytości. Uczestniczkom wykonywano funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI).

Okazało się, że o ile ośrodki nagrody obu grup (kobiet z i bez historii odchudzania) reagowały silniej na bodźce romantyczne po jedzeniu, o tyle u byłych odchudzających się aktywacja rozciągała się także na regiony powiązane z postrzeganiem i zachowaniem ukierunkowanym na cel. W porównaniu do nieodchudzających się koleżanek, u eks-odchudzających się wskazówki romantyczne wywoływały na czczo silniejszą reakcję górnego zakrętu czołowego, a po jedzeniu środkowego zakrętu czołowego.

Ten wzorzec reakcji przypominał odpowiedź na bardzo apetyczne bodźce pokarmowe i potwierdza wyniki wcześniejszych badań, które wskazywały na nakładanie się mózgowych obwodów dla seksu, narkotyków i jedzenia - podsumowuje Ely.

ośrodki nagrody reakcja nagrodowa na czczo jedzenie wskazówki romantyczne Alice Ely