Wiadomo, czemu otyłość przytępia odczuwanie smaku

| Zdrowie/uroda
M Glasgow, CC

Wcześniejsze badania wskazywały, że otyłość zmniejsza wrażliwość na smak i że wszystko wraca do normy po utracie zbędnych kilogramów. Dotąd nie było wiadomo, jaki mechanizm leży u podłoża tego zjawiska, ale Andrew Kaufman i inni z Uniwersytetu Cornella wykazali, że stan zapalny wywołany otyłością zmniejsza liczbę kubków smakowych na języku myszy.

Podczas badań Amerykanie podawali myszom normalną karmę, która zawierała 14% tłuszczu, albo karmili je paszą zawierającą aż 58% tłuszczu. Po 8 tygodniach gryzonie z 2. grupy ważyły o ok. 1/3 więcej od zwierząt z 1. grupy. Okazało się też, że otyłe myszy miały o ok. 25% mniej kubków smakowych. Nie zaobserwowano przy tym żadnych zmian w zakresie przeciętnego rozmiaru kubków czy rozmieszczenia komórek smakowych typu 1.-3.

Kubki smakowe podlegają ciągłej przebudowie, która stanowi połączenie programowanej śmierci komórkowej (apoptozy) i powstawania nowych komórek ze specjalnych komórek progenitorowych. U otyłych myszy proces ten był zaburzony: wzrastał bowiem wskaźnik apoptozy, a jednocześnie spadała liczba komórek progenitorowych.

U gryzoni genetycznie opornych na otyłość nic takiego się nie działo (nawet na wysokotłuszczowej diecie). Wg autorów publikacji z pisma PLoS Biology, nie chodzi zatem o samą konsumpcję tłuszczu, ale raczej o gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Otyłość wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym o niewielkim natężeniu, a tkanka tłuszczowa produkuje cytokiny prozapalne, w tym TNF-α. Zespół Kaufmana zauważył, że dieta wyskotłuszczowa zwiększa ilość TNF-α w okolicach kubków smakowych. Co istotne, u myszy niezdolnych do wytwarzania TNF-α mimo wzrostu wagi nie następował spadek liczby kubków smakowych. Dla odmiany wstrzyknięcie TNF-α do języka szczupłych myszy powodowało zmniejszenie liczby kubków (nie miało znaczenia, że poziom otłuszczenia ciała był niewielki).

otyłość kubki smakowe stan zapalny apoptoza cytokiny prozapalne TNF-α Andrew Kaufman