Grube nawet gdy schudną

| Psychologia
FALHakaFalLin (Benjamin Linh VU), CC

Uprzedzenia wobec osób z nadwagą czy otyłością utrzymują się nawet wtedy, gdy zrzucą one zbędne kilogramy (Obesity).

Psycholodzy z Uniwersytetu Hawajskiego w Mānoa, Uniwersytetu w Manchesterze i Monash University poprosili młode kobiety i mężczyzn, by zapoznali się z krótkimi historiami kobiet, które schudły 32 kg lub utrzymały dotychczasową wagę ciała i były albo otyłe, albo szczupłe. Badani mieli je ocenić pod względem kilku cech, w tym atrakcyjności, i określić swój stosunek do grubszych osób.

Okazało się, że czytając opowieść o kobiecie, która schudła, ochotnicy byli bardziej uprzedzeni do otyłych osób niż wtedy, gdy zapoznawali się z przypadkiem osoby utrzymującej taką samą wagę (bez względu na to, czy pozostawała szczupła, czy gruba).

Byliśmy zaskoczeni, widząc, że szczupłe w danym momencie kobiety postrzegano różnie w zależności od historii ich wagi. Mimo identycznego wzrostu i wagi, te, które kiedyś były otyłe, uznawano za mniej atrakcyjne od zawsze szczupłych - opowiada dr Janet Latner z Uniwersytetu Hawajskiego.

Siła negatywnych postaw wobec otyłych ludzi wzrastała, gdy badanym mówiono, że wagę można łatwo kontrolować. Psycholodzy podkreślają, że choć wiele badań temu przeczy, nadal często słyszy się, że nadmierna waga to skutek wyłącznie słabej woli i obżarstwa.

Nasze wyniki pokazują, że resztkowa stygmatyzacja osób, które kiedyś były otyłe, utrzymuje się nawet po znacznym schudnięciu. Piętno jest tak silne i trwałe, że "przeżywa" samą otyłość - podsumowuje Latner.

otyłość nadwaga postrzeganie ocena stygmatyzacja piętno Janet Latner