Otyłość wiąże się ze zmienionym przekaźnictwem opioidowym

| Medycyna
Aalto University

Badacze z Uniwersytetów w Turku oraz im. Hugo Alvara Aalto odkryli, że otyłość wiąże się ze zmienionym neuroprzekaźnictwem opioidowym w mózgu. To istotne, gdyż układ opioidowy bierze udział w powstawaniu przyjemnych wrażeń.

Finowie zauważyli, że otyłość wiąże się ze zmniejszoną liczbą receptorów opioidowych. Nie stwierdzono za to zmian w układzie dopaminowym, który reguluje motywacyjne aspekty jedzenia.

Choć otyłość prowadzi do poważnych powikłań, takich jak cukrzyca typu 2. czy choroby sercowo-naczyniowe, ludziom często trudno powstrzymać się od niezdrowych nawyków. Nasze studium pokazuje związki otyłości ze zmianami molekularnymi na poziomie mózgu. Możliwe, że niedobór receptorów opioidowych predysponuje otyłe jednostki do przejadania, by skompensować obniżone odpowiedzi hedonistyczne tego układu - twierdzą prof. Lauri Nummenmaa i Henry Karlsson. Na razie nie wiemy jednak, czy zmieniona chemia mózgu jest przyczyną, czy skutkiem otyłości.

Naukowcy mierzyli dostępność receptorów opioidowych mu i dopaminowych typu 2. (D2) za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

otyłość układ opioidowy układ dopaminowy receptory mu receptory dopaminowe typu 2. D2 Lauri Nummenmaa Henry Karlsson