Przyspieszenie gojenia ultradźwiękami
Za pomocą ultradźwięków o niskiej intensywności można o jedną trzecią skrócić czas gojenia wrzodów skóry i odleżyn.
Naukowcy z Wydziału Nauk Biomedycznych Uniwersytetu w Sheffield odkryli, że wywoływane przez ultradźwięki drgania wpływają na komórki ran, stymulując i przyspieszając gojenie.
Autorzy publikacji z Journal of Investigative Dermatology podkreślają, że terapia ultradźwiękami zmniejsza ryzyko zakażenia ran i jest szczególnie skuteczna w przypadku diabetyków i seniorów.
Brytyjczycy przypominają, że owrzodzenia, zwłaszcza stopy, występują u ok. 1/4 pacjentów z cukrzycą.
Owrzodzenie skóry sprawia ogromny ból. Często jedynym rozwiązaniem jest amputacja. Zastosowanie ultradźwięków budzi komórki i stymuluje normalny proces leczenia. Ponieważ chodzi o zwykłe przyspieszenie normalnego procesu, nie ma efektów ubocznych, które występują często w przypadku farmakoterapii - zaznacza dr Mark Bass.
Jak dodaje Bass, gdy już udowodniono skuteczność ultradźwiękowego rozwiązania, teraz przyszedł czas na dostrojenie/ulepszenie wykorzystywanego sygnału. Specjalista uważa, że przez wzgląd na relatywnie niskie ryzyko stosowania ultradźwięków można się spodziewać, że w ciągu 3-4 lat metoda znajdzie zastosowanie kliniczne.
Komentarze (0)